TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Nisan ayı toplantısı gerçekleştirildi


27.04.2023 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi 2023 yılı Nisan ayı toplantısı; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun katılımıyla, Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu’nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​

Oğuzhan Ata Sadıkoğlu yaptığı açılış konuşmasında; Meclis Üyelerini selamladıktan sonra, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin acısı hala çok taze olduğunu, TOBB olarak yaraları sarmak adına çalışmaların büyük bir gayretle devam ettiğini belirtti. Artık bölgeye yönelik orta ve uzun vadede planlara odaklandıklarını ve öncelikli olarak barınma ihtiyacının giderilmesi için büyük çaba sarf edildiğini aktardı.

 

-El ele verdiğimizde aşamayacağımız hiçbir zorluk yok

 

Depremzedelere kalıcı ve güvenli konutlar sağlanması için TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çağrısıyla başlatılan iş dünyası konut seferberliği kampanyasından bahseden Sadıkoğlu, “Gün bir olma, beraber olma, kenetlenme günü, gelin hep birlikte ‘El Verin Ev Yapalım’” sözleriyle devam etti. Bölgede kalıcı konutların yapılması için isterlerse 1 tuğla, 1 ev, 1 mahalle bağışlayabileceklerini, bağışçıların adlarının bölgede yaşatılacağını aktardı.

 

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi özelinde, üye firma ve derneklerin bu zor sürece büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarına şahit olduğunu söylerek bu vesile ile desteğini esirgemeyen tüm Meclis Üyelerine teşekkürlerini iletti.

 

Daha sonra toplantının gündem maddeleri kapsamında ilk olarak; Meclis Üyesi ve aynı zamanda TOBB Dijital Dönüşüm Görev Gücü Komisyon Başkanı Mustafa Uğuz tarafından AB Connected Beyaz Eşyalar için ESA (Energy Smart Appliance) Code of Conduct çalışmaları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

 

Sunumda; AB Komisyonu tarafından 24 Mart 2023 tarihinde “Energy Management Related Interoperability of ESA” kapsamında gerçekleştirilen ve ESA CoC (Code of Conduct)’nın tartışıldığı çalıştaydan bahsedildi. Haziran 2023’te Brüksel’de ESA CoC’un final toplantısının yapılacağı bilgisi aktarıldı. AB’nin,  ESA (Energy Smart Appliances) üreticilerinden Code of Conduct imzalayıp ESA şartlarına uyacakları ile ilgili taahhüt vermelerini  beklediği; ESA tanımı ve kurallarının EPREL veri tabanı içinde de yer alacağını bilgisi paylaşıldı. AB Komisyonunun 24 Mart toplantısı sonrası bir anket açtığından bahsedilerek; EPREL veri tabanını ve SAREF (The Smart Applications REFerence) uygulamasını etkileyecek bu anketin ve akabinde Haziran ayındaki çalıştayın AB’de ESA’ların geleceği ve kullanımı açısından önemli olduğuna dikkat çekildi. Sunumda ayrıca; düzenlemenin kapsamına; çamaşır makinesi, kurutucu, bulaşık makinesi, ısı pompası, oda ve su ısıtıcıları ve ventilatör ürünlerinin de girdiği; kapsamın iklimlendirme sektörünü de ilgilendirdiği bilgisi paylaşıldı.

 

Toplantıda daha sonra; 18.04.2023 tarihli ve 32167 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  gündeme geldi. Arçelik Uluslararası Düzenlemeler ve Uyum Yöneticisi Kağan Kurtkaya, söz konusu yönetmeliğin getirdiği değişiklikler hakkında bilgi verdi. Yönetmelik değişikliği ile yenilenmiş ürün olarak işlem görebilecek listenin genişletildiğini; akıllı saatler, bilgisayarlar, oyun konsolları ve modemlerin de kapsama dahil edildiğini aktardı. Yönetmelik taslak aşamasındayken, sektör tarafından gündeme getirilmiş olan çekincelerin devam ettiği, önümüzdeki dönemde ilgili düzenlemeye, beyaz eşya ürünlerinin sadece kapsam genişletme ile dahil edilmesinin uygun olmayacağı değerlendirildi. Bu nedenle beyaz eşya ürünlerine özel ayrı bir düzenleme ihtiyacına dikkat çekildi.

 

Toplantının son gündem maddesi kapsamında; Trans-Pasifik Ortaklığı için kapsamlı ve aşamalı anlaşma olan CPTPP (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) gündeme geldi. Konu hakkında Arçelik Sektörel İlişkiler Koordinatörü Canan Ergün Tavukçu tarafından bilgilendirmede bulunuldu. Birleşik Krallık’ın, AB dışı ülkelerle ticaret bağlantılarını güçlendirme hedefinin bir parçası olarak 2023 Mart sonu itibariyle CPTPP’ye katıldığı bilgisi paylaşıldı. CTPPP üyeleri arasında beyaz eşya dahil birçok üründe gümrük vergilerinin sıfırlandığı, mevcut üyelerin yanında Çin ve Tayvan’ın, Eylül 2021’de üyelik başvurusunda bulunduğu belirtildi. Güney Kore ve Tayland’ın ise CPTPP üyeliğine ilişkin niyet beyanı yaptığı, Birleşik Krallık’ın hâlihazırda Güney Kore ile STA’sı bulunduğu aktarıldı.

 

Birleşik Krallık pazarının ülkemiz ve kritik sektörlerimiz açısından önemi dikkate alındığında CPTPP’nin mevcut durumu ve gelecekte Çin gibi ülkelerin bu anlaşmaya katılım durumlarında olası risklerinin şimdiden ele alınması hususuna dikkat çekildi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA