TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Perakendecilik Meclisi, sektörde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi


27.04.2023 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı; Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​

Toplantıya katılan TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürü Ayşe Çelebi Doğan; 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında ülke olarak büyük bir sınavdan geçildiğini, el birliği ile yaraların sarılmaya çalışıldığını belirterek TOBB’un başlattığı Konut Seferberliği kampanyası hakkında bilgilendirmede bulundu. “El Verin Ev Yapalım” sloganıyla başlayan kampanya detaylarını anlatan Doğan, Meclis Üyelerinin destek ve katkıları ile kampanyanın daha geniş kitlelere ulaşacağını memnuniyetle ifade etti.

 

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise; deprem bölgelerinin ayağa kalkabilmesi için kalıcı konut sorununun bir an evvel halledilerek, ticari hayatın toparlanabilmesi için bölgelerin cazibe merkezi haline getirilmesinin şart olduğunu dile getirdi. Yaşanan deprem sonrası alınacak aksiyonların uzun bir maraton olduğuna değinen Meclis Başkanı Özpamukçu, deprem bölgesindeki ürün hasatlarının gerçekleşmesine katkı verildiğini, bölgedeki üreticilerden mal tedariki için herkesin elini taşın altına koyduğunu ifade etti.

 

Sektörün genel değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda; piyasada bir nakit sıkışıklığı olduğu, Ramazan Bayramı’nda gıda dışında istenilen düzeyde piyasada hareketlilik olmadığı dile getirildi.

 

Toplantıda ayrıca; STK’ların bir araya gelerek deprem bölgesinde yapılabilecek çalışmaların değerlendirilmesinin kıymetli olduğu görüşülerek, kalıcı çözümlerin bulunmasının, ülkemizin deprem bölgesinin hep akılda tutularak bulunan çözümlerin kurumsallaşmasının önemine değinildi.

 

Deprem bölgesinde STK’ların mesleki eğitimlere başlaması, konteyner kent kurulmasına ön ayak olunması, deprem yardımlarının Devlet kurumları üzerinden devam etmesi görüşülerek destek verenlere teşekkür edildi.

 

Bunun yanında, ortak giderlerin ve kira maliyetlerinin yüksek artışlarının sektörde yaratılacak verimliliklerle ve sektör paydaşlarının oluşturacağı ortak çözümler ile iyileştirilmesinin önemine değinildi. Son olarak toplantıda; Meclisin gündeminde olan öncelikli sorunların üzerinden Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu tarafından geçilerek, sektör temsilcileri ile paylaşıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA