TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Toplandı


19.04.2023 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil’in katılımı ve Meclis Başkanı Ahmet Erdem’in başkanlığında gerçekleştirdi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizi etkileyen deprem sebebiyle duyulan üzüntüyü paylaşarak ve kayıplarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifa dileklerini iletti. Yeşil, deprem sonrasında tüm oda ve borsa camiasıyla beraber devletimizle de koordineli bir şekilde deprem bölgesine yardım ve destek sağladığını ve sağlamaya devam edildiğini belirtti. Son olarak 1 Nisan 2023 tarihinde Konut Seferberliği Kampanyasının başlatıldığı anımsatan Yeşil, kampanyaya TOBB olarak 1 Milyar Türk Lirası bağış yapılarak depremzedelerin barınma sorununu kalıcı olarak çözmek adına kolların sıvandığını, iş dünyasının da desteklerinin beklendiğini iletti.

 

Meclis Başkanı Ahmet Erdem; depremin acılarının unutulamadığını aktararak, bu süreçte sektör olarak devletle iş birliği içerisinde desteklerin sağlandığını vurguladı. Erdem, afetlerde petrol ve petrol ürünleri sektörünün öneminin bir kez daha anlaşıldığını ve yaşanan bu depremden dersler çıkarılması gerektiğini ifade etti. Erdem, olası depremlere hazırlıklı olmak gerektiğini belirterek, petrol ve petrol ürünleri ile ilgili çalışmaların koordinasyonuna ilişkin bir çalışma grubu kurulmasına karar verildiğini aktardı.

 

Petder Genel Sekreteri Köksal Onur İnci tarafından biyoyakıtlar konusundaki gelişmeler aktarıldı. Biyoyakıt harmanlama maliyetlerinin yüksek olduğu ifade edilerek, bu konuda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bir düzenleme beklendiği vurgulandı.

 

Uçucu Organik Bileşikler Yönetmeliğinin uygulama başlangıç tarihinin ertelenmesine ilişkin talepte bulunulduğu aktarılarak teknik olarak sağlanması gereken şartların ağır olduğu iletildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcisi tarafından süre uzatımı yönünde bir çalışmanın olmadığı ancak teknik sıkıntılara dair taleplerin Bakanlığa iletilmesi halinde değerlendirileceği ifade edildi. Mevzuata hazırlık anlamında sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli süreye ek olarak teknik sorunların da Bakanlığa aktarılmasına karar verildi.

 

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliği (KKDİK) kapsamında mali yükümlülüklerin sektör için yüksek olmasının yanı sıra, bu mali yükün devamlılığının olacağı ve sürenin kısıtlı olduğu belirtilerek, ilgili diğer Sektör Meclisleri ile beraber çalışmalar yürütülmesine karar verildi.

 

Dış satışlar ve ulusal taşıt tanıma sistemine ilişkin gelişmeler paylaşıldı. Elektrikli araçlara yönelik ÖTV avantajının sektör üzerindeki etkileri değerlendirildi. Yaşanan enflasyon artışı neticesinde 2022 yılı cirolarında yaşanacak artışın ve verilmesi gereken teminat mektupları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Konuya ilişkin kamu kurumları ile yürütülen girişimler aktarıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA