TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Perakendecilik Meclisi, yılın üçüncü toplantısında bir araya geldi


23.03.2023 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı; Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ve TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​

Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem sonrasında perakendecilik sektörünün verdiği katkılardan ötürü duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Üyeler tarafından ülke menfaatine çalışmaların yapıldığını, dayanışmanın her zamankinde daha da önemli olduğunu hassasiyetle belirtti.

 

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, deprem bölgelerinin ayağa kalkabilmesi için kalıcı konut sorununun bir an evvel halledilerek, ticari hayatın toparlanabilmesi için bölgelerin cazibe merkezi haline getirilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

 

Sektör temsilcilerinin, bölgedeki halihazırdaki tedarikçilerinden ürün alımlarına yoğun şekilde devam ettiklerini belirten Meclis Başkanı, bölgenin tedarik zincirinin ayağa kalkması ve bölgenin yeniden kalkınabilmesi için var gücüyle çalışıldığının mesajını verdi.

 

Meclis Üyeleri; deprem bölgesine yapılacak yardımlarda AFAD, Kızılay ve kamu alımlarının öncelikle yerel ticari işletmelerden yapılması gerektiği, perakende noktası yeterli olmayan illerde orta vadeli ticaret alanı belirlenmesi halinde ihtiyaç duyulan mağazaların açılabileceği, bölgenin tarım ve hayvancılıktaki kritik rolü bulunduğu ve özellikle ekim için gerekli desteklerin verilmesinin gıda güvenliği için büyük önem arz ettiği fikrinde birleşti.

 

Artan asgari ücretle ile yılın başında sektördeki parasal genişlemeyle birlikte; iç talebe pozitif etki etmesi beklenirken, yaşanan deprem felaketiyle birlikte beklentilerin yerine gelemediği dile getiren sektör temsilcileri, turist sayısının da düşmesiyle iç talepte daralma olduğunu söyledi. Kozmetik ürünlerine getirilen taksit yasağının kaldırılması, beyaz eşyalara getirilecek ÖTV indirimi, finansmana erişim kaynaklarının artırılması gibi yöntemlerle bahse konu durumun çözümünde adımların atılacağını belirten Üyeler, Kamu nezdinde konunun takibinin sağlanmasının önemine değindi.

 

Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Meclis Üyeleri, depremzedeler ve bölgedeki firma çalışanları için yapılabilecekleri değerlendirdi. Ayrıca toplantıda, deprem bölgesindeki yeni mağaza açılışlarında sigorta yaptırılması noktasında yaşanan problem ele alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA