TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’nin Tedarik Süreçlerine Etkileri konulu panel gerçekleştirildi


27.10.2022 / AnkaraTıbbi Cihaz Yönetmeliği’nin (MDR) Tedarik Süreçlerine Etkileri Paneli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) evsahipliğinde, TOBB Türkiye Medikal Meclisi, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED), Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER), Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) ve Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) işbirliğinde kamu ve özel sektörün üst düzey katılımıyla gerçekleştirildi.​

Açılış konuşmalarını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran ve TOBB Türkiye Medikal Meclisi Başkanı Levent Mete Özgürbüz’ün yaptığı Panelde Sektörün MDR’nin tedarik süreçlerine etkisi ve ihtiyaçlara ilişkin değerlendirmeler yapıldı. 

 

Öztürk Oran; Yeni Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne geçiş sürecinin medikal sektörü açısından herhangi bir tedarik sıkıntısının yaşanmaması ve hizmet sunumunun aksamaması için en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Oran ayrıca, kurumlar arası işbirliğinin sağlanarak mevzuat değişikliğinden kaynaklanan sorunların en aza indirilmesi temennisinde bulundu.

 

Üretim konusunda dünyada yaşanan sıkıntılardan bahseden Levent Mete Özgürbüz, üretimin önemini vurguladı. MDR Yönetmeliği’ni bir fırsat olarak gördüğünü ifade eden Özgürbüz, MDR Yönetmeliği’ne geçiş sürecinin çok iyi planlanması gerektiğini ifade etti.

 

TİTCK Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Fatih Topuz, “Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği’nin Temeli, Etkileri ve Uyumu” konulu ilk oturumda;  “MDR Geçiş Sürecinin Etkileri” başlıklı sunumu ile tıbbi cihazlara ilişkin düzenlemelerin ortaya çıkışı, AB teknik mevzuatının gelişimi, tıbbi cihazların piyasaya arzında önemli olan etmenler ve Türkiye’deki mevcut durumlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Moderatörlüğünü TOBB Medikal Meclisi Başkanı Levent Mete Özgürbüz’ün üstlendiği ilk oturumda, TİTCK Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Cihaz Dairesi Başkanı Alkan Demirtaş, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Kalite Alt Yapısı ve Piyasa Gözetim Daire Başkanı Sezen Leventoğlu, TÜMDEF Başkanı Kemal Yaz ve SEİS Başkanı Metin Demir konuya farklı açılardan değerlendirerek yükümlülük, ihtiyaç ve talepleri aktardı.

 

“Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği’nin Sektöre Yansımaları, Geri Ödeme, Satın Alma ve İhale Süreçlerine Etkileri” konulu ikinci oturumda ise SEİS Genel Sekreteri İlke Eren Karaca sunum yaparak MDR sürecinde piyasaya arz konusunda karşılaşılabilecek teknik konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Medikal Meclisi Başkanı Levent Mete Özgürbüz moderatörlüğünde; Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir, TİTCK Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Fatih Topuz, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Cihaz Dairesi Başkanı Alkan Demirtaş, TİTCK Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Mehmet Hakan Fırat, ARTED Başkan Yardımcısı Serhan Acar ve SADER Başkanı Alp Tunç panelistliğinde, MDR Yönetmeliği’ne geçiş süresinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkında değerlendirme yapıldı.

 

MDR Yönetmeliği’nin ele alındığı panel, panelistlerin değerlendirmelerinin ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümüyle son buldu.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA