TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Perakendecilik Meclisi sektörün güncel sorunlarını ele aldı


25.10.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında; özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ve katılımı ile TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi.​

Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, yoğun bir yaz döneminin geride kaldığını belirterek Meclisin gayretli çalışmaları için teşekkürlerini iletti.

 

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, son yapılan Meclis toplantısından bu yana yaşanan gelişmeleri paylaşarak, sektörün sorunlarının çözümü için kamu özel sektör işbirliğinde adımların atılacağını dile getirdi.

 

Toplantıya katılım sağlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Hüseyin Bayraktar, coğrafi veri izin belgesi ve lisans zorunluluğu konusunda açıklamalarda bulundu. Bahse konuyla ilgili söz alan Meclis Üyeleri; coğrafi veri izin belgesinin uygulamaya geçmesiyle sektörün büyük zorluk yaşayacağını, lisans zorunluluğunu perakendeyi kapsamayacak şekilde düzenlenmesinin elzem olduğunu hassasiyetle dile getirdi.

 

Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik Taslağı hakkında değerlendirme bulunmak üzere toplantıya davet edilen Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kayış; temel tanımları, Yönetmelikte yer alan tanımları, bilgi verme yükümlülüklerini, siparişe ilişkin yükümlülükleri, elektronik ticaretteki haksız uygulamaları da içeren detaylı sunumu sektör temsilcileri ile paylaştı.

 

Birçok ürün grubundaki taksit yasağının kaldırıldığını belirten Üyeler, kozmetik ürünlerinde hala devam eden taksit sınırlanmasının kaldırılmasının önemine dikkat çekerek, Kamu nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmasına vurgu yaptı.

 

COVID-19 kapsamında firmalara gönderilen kılavuz/rehberlerin güncellenmesi ihtiyacı olduğunu belirten sektör temsilcileri, kaldırılan birçok önleme rağmen, kişisel bakım – kozmetik mağazalarında tester kullanımının kısıtlanması düzenlemesinin halen resmi olarak sona erdirilmediğini, bazı hususların kamu tarafından netleştirilerek sektörün yükünün hafifletilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Mağaza yatırımlarının yavaşladığını belirten Meclis Üyeleri, iç pazardaki canlılığın yitirilmemesi, mağaza sayınının düşmemesi için artan maliyetlerle birlikte sektör için verilecek KDV desteklerinin gerekli olduğu fikrinde birleşti. Bunun yanında, mağazalarda elektrik faturalarının yüksekliği üzerine söz alan Üyeler, özellikle AVM büyüklüğü sebebiyle yüksek tarifeden yapılan ödemelerin, bireysel aboneliğe geçiş ile metrekare büyüklüğüne göre olması gerektiğini ifade ettiler.

 

Pandemiyle beraber, dijitalleşme süreçlerini hızlandıran şirketlerin IT alanında personel bulma zorluğunun ele alındığı toplantıda; kişilerin Türkiye’de yaşayıp yurtdışı şirketler ile çalıştıkları, döviz ile gelir ettikleri, ülkemiz için bunun bir kayıp olduğu ve IT alanında çalışanların maaşlarına vergi istisnası getirilmesi gerektiği belirtildi.

 

Ayrıca toplantıda, son dönemde giderek daha büyük bir sorun haline gelen tedarikçi finansmanı sisteminde yaşanan sıkıntıların giderilmesi konusu ele alınarak, kamu nezdinde hızlı aksiyonların alınmasının önemine değinildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA