TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası işbirliğine imza attı


29.02.2012 / Ankara'TOBB ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması’ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un huzurunda, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Palvan Taganov tarafından imzalandı.​ ​

 

Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Toplantı öncesinde Gül ve Berdimuhamedov'un da katılımıyla  TOBB ve Türkmenistan Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşmasına imza atıldı.

Bu anlaşmanın yanı sıra iki ülke arasında ayrıca; ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü'', ''TİKA ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi Arasında Turizmin Teşvikine İlişkin Anlaşma'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Su Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında başta Terörizm ve Örgütlü Suçlar olmak üzere Ağır Suçlarla Mücadelede İşbirliği Anlaşması'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında Hukuki ve Cezai Konularda Adli Yardımlaşma Anlaşması'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Arasında İşbirliğine ilişkin Mutabakat Muhtırası'' anlaşmaları da iki tarafın ilgilileri ve bakanları tarafından imzalandı.

Gül ve Berdimuhamedov da ''Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasının 20. yıl dönümü Vesilesiyle Ortak Bildiri''ye imza attılar.

Berdimuhamedov'a ''Kadirli doğanım'' diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Gül, 12 Şubat'ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından yeniden Devlet Başkanı olan Berdimuhamedov'un ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptığını söyledi.

Berdimuhamedov'a çok sayıda bakanın eşlik ettiğini anımsatan Gül, bunun da Türkmenistan'ın Türkiye'ye verdiği değerin bir göstergesi olduğunu belirtti. Yeniden Devlet Başkanlığına seçilmesinden dolayı Berdimuhamedov'u kutlayan Gül, ziyareti için teşekkür etti.

Türkmenistan'ın 20 yıl önce bağımsızlığına kavuştuğunu, Türkmenistan'ı tanıyan ve diplomatik ilişki kuran ilk ülkenin de Türkiye olduğunu anımsatan Gül, 29 Şubat'ın 20. yıl dönümünde bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gül, ''20 yıl içerisinde Türkmenistan'ın ne kadar geliştiğini, ne kadar güçlendiğini ve itibarının ne kadar arttığını görmekten de kardeşleri olarak gurur duyuyoruz'' dedi.

İki ülke ilişkilerinin ''bir millet iki devlet'' anlayışıyla şekillendiği ifade eden Gül, ''Bizim tabirimizle öz kardeşler olarak değerli dostumun tabiriyle kemik kardeşleri olarak birbirine çok bağlı iki devletiz. Ortak tarihimiz, kültürümüz, dinimiz, inançlarımız, bizi bir milletin farklı farklı devletleri haline getirmiştir. İşte bu anlayışla iki ülke arasındaki dayanışmayı en ileri noktaya taşıyoruz. Stratejik bir noktaya taşımış bulunuyoruz'' diye konuştu. Gül, bugün imzalanan bildiriyle iki ülke ilişkilerinin stratejik bir noktaya ulaştığını bildirdi.

-''Türk işadamlarına duyulan güvene teşekkür''

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler her alanda gelişmektedir. Bugün gerek başbaşa gerekse bakanlarımızın katılımıyla yaptığımız toplantıda bütün bunları gözden geçirdik, yeni kararlar aldık. Bunları uygulayacağız. Türkmenistan'ın özellikle son yıllarda gösterdiği üstün kalkınma hamlesinde Türk iş adamlarına ve müteahhitlerine verilen değer için de değerli dostum, kardeşim Berdimuhamedov'a teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye'nin 700'e yakın şirketi 24 milyar dolarlık proje gerçekleştirmiştir ve son 2 yılda üst üste 4'er milyar dolarlık ihaleler Türk firmalarına verilmiştir. Firmalarımız da büyük bir gayretle görevlerini yerine getirmektedirler. Ama şüphesiz ki bu itimat gösterilmeseydi firmalarımız da kendilerini ispatlayamazlardı. Bundan dolayı Türkmenistan devletine ve Devlet Başkanı'na tekrar teşekkür ediyorum.''

Berdimuhamedov'la bugün ve yarın çeşitli programlara katılacaklarını belirten Gül, ''Türk Türkmen ilişkilerinin tek millet bilinci ve ruhuna yakışır şekilde gelişeceğinden herkesin emin olmasını buradan bir kez daha duyurmak istiyorum'' diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA