TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Zeki Kıvanç, TÜRMOB 21. Muhasebe Kongresi’ne katıldı


02.09.2022 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği (TÜRMOB) 21. Muhasebe Kongresi’ne katıldı.​

“Sürdürülebilirlik ve Teknolojik Dönüşüm Sürecinde Muhasebenin Toplumsal ve Kamusal Faydası” temasıyla toplanan kongrede konuşan Kıvanç, iklim krizinin hem dünyanın hem de Türkiye’nin gündeminde ön sıralarda olduğuna dikkat çekerek, iddialı bir emisyon azaltım hedefi belirlenmesi gerekliliğini belirtti. Kıvanç, Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda iyi bir konumda olmasına rağmen fosil kaynaklara alternatif enerji kaynaklarını tartışmak gerektiğini ifade etti.

 

Finansal kaynakların yeşillenmeye başladığına işaret eden Kıvanç, firmaların kredi ve destek alabilmek için yeşil yatırımlar yapması, karbon ayak izlerini düşürmesi, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kendilerini dönüştürmesi gerektiğini anlattı.

 

Kıvanç, vergi, muhasebe, bankacılık sistemlerinin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yeniden şekillendirilmesi gerektiğini söyledi. Zeki Kıvanç, iklim web sitesinin ve karbon ayak izi hesaplama yazılımının yakında kullanıma açılacağını söyleyerek sözlerine son verdi.

 

Kongrenin diğer açılış konuşmaları Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, IFAC Genel Başkanı Alan Johnson, Accountancy Europe Genel Başkanı Myles Thompson, Edinburgh Grubu Genel Başkanı Shahied Daniels, FCM Genel Başkanı Giorgio De Giorgi, Türmob Genel Başkanı Emre Kartaloğlu tarafından yapıldı.

 

Açılış konuşmalarında genel olarak sürdürülebilirlik, raporlama standartları, ESG Raporlarının önemi, Sürdürülebilirlik Standartları Kurumu, yeşil dönüşüm, vergi ve muhasebe sistemlerinin önemi gibi konulara değinildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA