TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“TOBB ETÜ’yü sistemi sorgulayan liderler çıkarabilmek için kurduk”


18.02.2012 / AnkaraTOBB Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, liderlerin mevcut sistemi sorgulayabilen insanların içinden çıktığını belirterek, TOBB ETÜ’yü böyle liderler yetiştirebilmek hayali ve beklentisiyle kurduklarını söyledi. ​ ​


Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarına -siyaset, iş dünyası veya bürokrasi- hangi alanda çalışıyor olurlarsa olsunlar, önlerine hedef koyarak, o alanın bir numarası olmak için çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin geleneksel yemeğine katıldı. Sayıları 300’ü bulan TOBB ETÜ mezununa hitap eden Hisarcıklıoğlu, geçen yıl yayınlanan bir gazete haberinden yola çıkarak, henüz kariyer yolculuğunun başındaki genç mezunlara “Size düşen sistemle uğraşmaktır. İnsanlarla uğraşanlar liderler değil, küçük insanlardır. Tarihe adını yazdırmış olanlar hep sistemle uğraşanlardır. Hepiniz zekisiniz. Bu Üniversitede iyi bir eğitim de aldınız. O zaman sistemi sorgulamalısınız. Liderler sistemi sorgulayanlardan çıkar. Sizden beklentimiz de budur. Üniversiteyi de bu amaçla, bu hayalle kurduk” diye konuştu.

TOBB ETÜ mezunlarının hangi alanda çalışıyor olursa olsun kendisine o alanın bir numarası olma hedefini koymasını isteyen Hisarcıklıoğlu, mezunların her zaman birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini söyledi.

İçinden geçilen günlerde dünyada yeni bir düzen kurulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, mezunlara “Batı’da kurulmuş ekonomik yapılar çatırdıyor. Güney’deki anti-demokratik yönetimler çatırdıyor. Dünya üretiminin yüzde 51’i Batı’da iken Doğu’ya kaymıştır. İşte Türkiye tam bunların ortasındadır. Bir tarafta üretim, bir tarafta tüketim var. Türkiye girişimcilerinin başarısı ile yıldız ülke haline geldi. Nereye gitsek takdir ve övgüyle bakıyorlar. Ama sizlere de vazife düşüyor. Bizim gençliğimizde dünyada ekonomik bakımdan 27. sırada idik. Şimdi 17. sıradayız. Ama hedefimiz 2023 yılında ilk 10’a girmektir. En zeki öğrenciler olduğunuz için TOBB ETÜ’ye girdiniz. Kendinize hedefler koyup ilerlemeli, başardığınızda yeni bir hedef daha belirlemelisiniz” şeklinde konuştu.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği yönetimini çalışmaları sebebiyle kutlayan Hisarcıklıoğlu,  mezunlar için Üniversite’yi sahiplenmenin aynı zamanda kendi geleceklerini sahiplenme anlamına geldiğini söyledi. Derneğin hedefinin Üniversiteden mezun olan herkesi üye yapmak olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, mezunlardan birbirlerini kolay tanıyabilmek için rozet takmalarını istedi. Hisarcıklıoğlu “Organize olmuş azınlıkların, organize olmamış çoğunlukları yönettiğine ilişkin bir söz vardır. ABD’nin 300 milyonluk nüfusu içinde Yahudi azınlığın nüfusu 6.2 milyondur. Bu sene ABD’de seçim var. Bütün başkan adaylarının ilk verdiği söz, İsrail Devleti ile tam müttefik olunacağı sözüdür. İşte siz de bu örnekte olduğu gibi, bir araya gelmeyi öğrenmelisiniz” diye konuştu.

Mezunlardan, Derneğin hizmete açtığı internet sitesini yakından takip ederek, herhangi bir görev değişikliğinde güncelleme yapmalarını isteyen Hisarcıklıoğlu, bunun aidiyet duygusu açısından da önemini vurguladı. Dernekte demokrasinin işlemesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, mezunların hem üye hem aday olmaları ve  daha iyi bir dernek için projeler geliştirerek yönetime girme yollarının açık olması gerektiğini sözlerine ekledi.

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği Başkanı Ahmet Soran ise bir sunum yaparak faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Derneğin 2008 yılında kurulduğunu belirten Soran, Üniversitenin mezun sayısının artışı ile üye sayısının artmaya ve daha fazla etkin olmaya başladıklarını kaydetti. Önümüzdeki dönemde girişimcilik iletişim ağı kuracaklarını vurgulayan Soran, girişimcilik kongresi toplamayı amaçladıklarını belirtti. Soran sunumunda, TOBB ETÜ mezunlarının kariyerlerini nasıl sürdürdüklerine yönelik ayrıntılı bilgiler de verdi.

Yemekte değişik sektörlerde çalışan bazı mezunların konuşmalarının ardından, Skype yoluyla ABD’de doktora yapan iki mezuna bağlanılarak karşılıklı görüşüldü. Başkan Hisarcıklıoğlu, bu mezunlara bazı sorular yöneltti ve çalışmalarında başarılar diledi. Yemeğin sonunda Hisarcıklıoğlu ve mezunlar toplu fotoğraf çektirdiler.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA