TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Brüksel’de Olli Rehn ile görüştü


13.02.2012 / Brüksel BelçikaBrüksel’de çeşitli temaslarda bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Türkiye'nin Belçika Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye AB Daimi Temsilcisi Selim Yener ve Avrupa Komisyonu Parasal Politikalar ve Bütçe Komiseri Olli Rehn ile görüştü.​ ​

 


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ilk olarak Türkiye'nin Belçika Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ile bir araya geldi. Ardından Türkiye AB Daimi Temsilciliğini ziyaret eden Hisarcıklıoğlu burada da Daimi Temsilci Selim Yener tarafından ağırlandı. Belçika-Türkye ve AB-Türkiye ilişkilerinde ve ticaretinde gelinen son noktayla ilgili bilgiler alan Hisarcıklıoğlu, son olarak Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Parasal İşler ve EURO'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ile görüştü.


Yunanistan krizi sebebi ile yoğun bir gündemi olan Rehn, toplantıya birkaç dakika geç geldi. Rehn neden geç kaldığını Hisarcıklıoğlu'nun tahmin edebileceğini söylerken, Hisarcıklıoğlu da "Tahmin ediyoruz, biz Türkiye olarak çok şanslıyız" dedi. Rehn'in ise "Evet, bu anlamda şanslısınız" şeklinde karşılık verdi.


-“Avrupa’daki gelişmeler bizi yakından ilgilendiriyor”


Rehn ile görüşmesi sonrası temaslarına ilişkin açıklama yapan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi Sayın Rehn genişlemeden sorumlu komiserken Türkiye'nin müzakere sürecini destekleyen ve yardımcı olan bir arkadaşımızdı. Çok iyi şekilde çalışma fırsatı bulduk onunla. Kendisinin özellikle Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak aldığı pozisyon, Avrupa'nın ekonomisinden sorumlu olduğu için; esas ziyaret sebebimiz Türkiye'nin AB ile olan ekonomik ilişkileri ve özellikle bu krizle AB'nin ekonomisinin nereye gittiğini konuşmak içindi. Türkiye ekonomisinin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 50'si, bildiğiniz gibi, Avrupa ile oluyor. Türkiye'de yatırım yapan yabancı sermayenin yüzde 80'i Avrupalı. Finansman ve yatırımlar noktasında biz yine Avrupa kaynaklarını kullanıyoruz. Dolayısıyla burada yaşanan gelişmeler bizi çok yakından ilgilendiriyor”


Türkiye'nin krizlerle olan tecrübelerini ve alınan dersleri aktardıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye - AB ilişkileri ve müzakerelerin tıkanması ile ilgili kaygıları ilettiğini sözlerine ekledi. Brüksel'den sonra hareket edeceği Yunanistan'da da Yunanistan Odalar Birliği Başkanı ile görüşeceğini beliren Hisarcıklıoğlu, orada da Türkiye'nin tecrübelerini aktaracaklarını kaydetti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA