TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Perakendecilik Meclisi sanal ortamda bir araya geldi


26.05.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı; Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında; özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​

Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, alınacak kararların hayata geçirilmesi için takibinin sağlanacağını önemle vurgulayarak Meclis Üyelerinin gayretli ve aktif çalışmaları için teşekkürlerini iletti.

 

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, en son yapılan Meclis toplantısından bu yana yaşanan gelişmeleri paylaşarak, sektörün sorunlarının çözümü için kamu özel sektör işbirliğinde adımların atılacağını dile getirdi.

 

Toplantıya davet edilen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Birim Müdürü Prof.Dr.Duygu Kızıldağ gençlere fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına başlatılan Ulusal Staj Programı hakkında bilgilendirmede bulunarak, 9 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla faaliyete geçen programa ilişkin özel sektör temsilcilerinin desteğinden memnuniyet duyulacağını belirtti.

 

Toplantıya katılım sağlayan Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünden Uzman Doğu Canooğlu, “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları” hakkında bir sunum gerçekleştirerek, sektör için önem arz eden konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Veri paylaşımı konusunda yönetmelik değişikliğine değinen sektör temsilcileri, Fiyat İstikrar Komitesi kararı ile başlatılan çalışmanın yapılmasının zor ve rekabet şartlarına uygun olmadığını dile getirerek, TÜBİTAK başkanlığında yürütülen çalışmanın netleştirilmesi gerektiği fikrinde birleşti.

 

Tedarik zincirinde kırılma yaşanan ürünler için aksiyon alınması ihtiyacını ele alan Üyeler, pandemiyle beraber artan enflasyon oranı ve son dönemdeki artan enerji maliyetleri nedeniyle sıkıntıları ele alarak, zinciri kırılan gelecekte ülke olarak zorlanacağımız ürün gruplarının olduğu belirtti. Bu sorunun çözülebilmesi için şimdiden bir politika belirlenmesinin önemine dikkat çekildi.

 

Son dönemde sektör için önem arz eden konuların başında gelen depozito yönetim sistemini görüşen üyeler, sistemde gelinen son noktaya dair perakendeci sorumluluklarındaki belirsizlere değinerek, kamu nezdinde atılabilecek adımları ele aldı.

   

Meclis Üyeleri tarafından E-Ticaret Kanunu çalışmalarındaki son durum değerlendirilerek Ticaret Bakanlığı tarafından Kanunun son halinin sektörün görüşe açılmasının önemi dile getirildi.

 

Son gündem maddesi olan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ve tahkim müessesesinin perakende sektöründeki uygulamalarının görüşüldüğü toplantıda, sorunların çözümünde sektörün hıza ihtiyacı olduğu ve bu yapının daha farkında olarak paydaşlar tarafından kullanmasına dikkat çekildi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA