TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye-KİK 1. İş Forumu Gala Yemeği


06.02.2012 / İstanbulTürkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu Gala Yemeği TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.​ ​Yemekte bir konuşma yapan Babacan, sözlerine Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı.

Aynı coğrafyayı, ortak bir inancı paylaşan, köklü bir tarihe ve kültüre sahip ülkeler arasında işbirliği kültürünün, diyalog ortamının daha da geliştirilmesine büyük önem atfettiklerini kaydeden Babacan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ev sahipliğinde bugün startını verdiğimiz Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi İş Forumu ekonomik ve ticari ilişkilerimiz açısından bir mihenk taşı olacaktır, buna inancım tamdır” dedi.

Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında köklü dostluk ve kardeşlik ilişkileri olduğunu belirten Ali Babacan, aradaki bu bağları pekiştirmek, ilişkilere stratejik bir bakış açısı ve derinlik kazandırmak, işbirliğe yeni ufuklar açmak istediklerini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan sözlerine şöyle devam etti: “Sınırların, yerel ile uluslararası gibi ayrımların yavaş yavaş ortadan kalktığı, sermayenin rahatlıkla bir ülkeden diğerine akmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bugün Lübnan’daki, Kuveyt’teki bir banka gelip Türkiye’deki bir banka, bir şirket kurabiliyorsa, ortaklık kurabiliyorsa, Türk bankaları Bahreyn’de, Suudi Arabistan’da şube açabiliyorsa, kısacası eskinin sınırları, engellemeleri yerine artık serbestlik, uluslararası işbirliği, ortaklık gibi kavramlar ekonomilerin, ülkelerin geleceğini tayin etmeye başlamış demektir”.

Hızla gelişen ve çeşitlenen ticari ve ekonomik ilişkilerin iki ülkeyi ve halklarını yakınlaştırdığına dikkat çeken Babacan, “2002 yılında yaklaşık olarak 1,5 milyar dolar mertebesinde olan ticaret hacmimiz 9 yıl gibi kısa bir sürede (2011 yılında) 11,9 milyar dolara yükselmiştir. Ancak şunu özellikle belirtmek istiyorum ki ülkelerimizin büyüklükleri ile, sahip olduğu potansiyel ile kıyaslandığında ticaret hacmimiz son derece düşük seviyededir” dedi.

Karşılıklı ticaret hacminin daha da artarak potansiyelini gerçek manada yansıtabilmesi için Serbest Ticaret Anlaşması’nın en kısa sürede imzalanması gerektiğini vurgulayan Babacan, şunları kaydetti: “Bu bağlamda, gerek Türkiye, gerek tüm Körfez bölgesi için geniş ticaret ve yatırım fırsatları sunacak olan Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin uzun bir süreden buyana yapılamayan 5. tur müzakerelerin ivedilikle gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır. Ekonomik işbirliğimizi derinleştirecek ve tüm Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin ortak çıkarlarına hizmet edecek bu anlaşmanın daha fazla vakit kaybedilmeden sonuçlandırılması için ortak çabalarımızı yoğunlaştırmamız gerektiğine inanıyorum”.

Konuşma sonrasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a günün anısına porselen kaftan plaketi hediye etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA