TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ve Çiçek, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda incelemelerde bulundu


05.02.2012 / EdirneTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda incelemelerde bulundular.​ ​

 
Anayasa Platformu tarafından düzenlenen Vatandaş Toplantısı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Kapıkule Gümrük Kapısı'nda incelemede bulunarak, yetkililerden bilgi aldılar.

Burada bir açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çin'in batısındaki Uygur Özerk bölgesini, demokratik yapıyı değiştirmek için yeni üretim üssü olarak kabul ettiğini anımsatarak, “Bu bölgede yaklaşık 20 milyon nüfus yaşıyor. Çin, 100 milyonluk bir nüfusu bu bölgeye taşıyarak nüfusu 120 milyona çıkartmak istiyor” dedi.
 
Çin'in bu bölgeye 10 yılda 500 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığını ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Buraya 100 milyon nüfus aktaracak. 20 milyonluk nüfusu 120 milyona çıkartacak. Demokratik yapıyı değiştirmek için. Bu Çin'in özel işi olduğu için bizim yapacağımız bir şey yok. Ama, burada üretilecek ürünler dünyaya satılacak. Şangay'a gitmesi 500 kilometre. Ürünün, Çin'den Kazakistan, Rusya üzerinden pazara girebilmesi 6500 kilometre. Türkiye, Kazakistan Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan Karadeniz üzerinden giderse 5100 kilometre. Güney koridoru dediğimiz İran üzerinden giderse 4 bin kilometre. Şimdi hedefimiz bu. Ticaret yolunu, Türkiye üzerinden iki yoldan geçirebilme şansı çok yüksek. Birisi 1500 kilometre kısaltıyor. Diğeri 1400 kilometre kısaltıyor. Bunu devlet politikası haline getirip aynı demir yolunda olduğu gibi, doğal gazda, petrolde olduğu gibi ticaret yollarının eskisi gibi Türkiye üzerinden geçip, hem ülkeye zenginlik getirmesi, hem ülkenin güvenliği açısından çok önemli. Bunu her platformda dile getiriyoruz. Üzerinde çalıştığımız proje bu.''

Daha sonra Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş Genel Müdürü Ömür Gebeş ve Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç Hisarcıklıoğlu ve beraberindekilere brifing verdi. Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek ile beraberlerindeki heyet, gümrük kapısının alışveriş merkezinde ve tırların arandığı bölümde incelemelerde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA