TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Fransa’daki ayıbın ortadan kalkması için umut veren önemli bir adım”


31.01.2012 / AnkaraFransa’da sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın Fransa Anayasa Konseyi’ne taşınmasını değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları dile getirdi:​ ​


“Fransa’da sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasanın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesi ile iptali için gerekli sayıda imzanın toplanarak, Fransa Anayasa Konseyi’ne taşınması, son derece önemli ve memnun edici bir gelişmedir.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün kaynağı kabul edilen Fransız değerlerine, fikir özgürlüğüne aykırı olan ve Türkiye-Fransa ilişkilerine büyük zarar verecek bu hukuksuzluğun engellenmesi yönünde olumlu bir adım atılmıştır.

Bu gelişme bize Fransa’da, Fransa’nın temel değerlerine, fikir özgürlüğü prensibine ve hukuka saygı duyan, aklıselim ve sağduyu sahibi siyasetçilerin de bulunduğunu göstermiş oldu.

Sorumluluk bilinci taşıyan siyasetçiler her şeyden önce Fransa’nın ve Fransız halkının karşı karşıya kaldığı bir ayıbın önüne geçmek için önemli bir duruş sergilediler.

Bütün siyasi baskılara rağmen, Anayasa Konseyi’ne başvurmak için imza vererek hukuktan ve fikir özgürlüğünden yana taraf olan, dik bir duruş sergileyen bütün senatör ve milletvekillerini kutluyorum.

Şimdi hukuki süreci yakından takip edecek ve sürecin tamamlanmasını bekleyeceğiz. İnanıyorum ki, sürecin sonunda kazanan hukuk, fikir özgürlüğü ve Türkiye-Fransa ilişkilerinin geleceği olacak.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, süreci en başından beri takip ederek, gerekli lobi çalışmalarını aralıksız sürdürdük ve sürdürüyoruz. Bu süreçte Fransız iş çevrelerinin de bizimle aynı görüşte olduğunu memnuniyetle gördük ve bu haksızlık karşısında, Fransız iş âleminden ve Fransız dostlarımız büyük destek aldık.

Bütün bu süreçte bizim yanımızda olan ICC Başkanı Sn. Gerard Worms, Fransız Odalar Birliği Başkanı Sn. André Marcon, Paris TSO Başkanı Sn. Pierre-Antoine Gaily, MEDEF Başkanı Sn. Laurence Parisot, Paris TSO Onursal Başkanı Sn. Pierre Simon, AXA Başkan ve CEO’su Henri de Castries’e teşekkür ediyorum.

Bunun yanı sıra Fransız iş kesimine, Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanlığını yürüten Sn. Zeynep Necipoğlu’na ve Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız sermayeli şirketlere de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Sürecin Başından beri müthiş bir azimle çalışan ve atılan her adımda desteğini ve ilgisini hissettiğimiz T.C Paris Büyükelçisi Sn. Tahsin Burcuoğlu’na şükranlarımı sunuyorum.
Bu dönem içinde Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) çatısı altında yurt dışındaki işadamlarımız da Paris’te ilk defa Türk diasporası olarak harekete geçtiler. DTİK çatısı altında buluşan Avrupa’daki işadamlarımız Fransa’daki Türk dernekleri ile koordineli bir çalışma yaptılar.
Bu kapsamda bütün DTİK üyesi iş adamlarımıza ve tepkilerini demokratik yollarla ortaya koyan Avrupa’daki vatandaşlarımıza da Türk iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bundan sonraki süreci de yakından takip ederek temaslarını sürdürecektir.

Öte yandan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde kuracağımız Nüfus Hareketleri Etüd Merkezinde de bu konudaki her türlü bilimsel çalışmayı destekleyeceğiz.
Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu haksız ve hukuksuz ithamlar sona erene kadar çalışmalarımız artarak devam edecektir.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA