TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ermeni iddialarıyla ilgili ‘lobi’ye devam…TOBB ETÜ’de araştırma enstitüsü kuruluyor


23.01.2012 / Paris FransaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Fransa’da Senato sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda düşünce yasağı getirmiş olsa da, Anayasa Mahkemesi sürecinin önemli olduğunu ve kararın çıkmasından sonra da tüm dünyada lobi faaliyetlerinin süreceğini söyledi. ​ ​


-Paris’e Türk çıkarması

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu; TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ve Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanı Zeynep Necipoğlu ile birlikte Paris’e giderek, Ermeni soykırımını reddedenlere ceza öngören yasa tasarısının Fransız Senatosu’ndaki görüşmelerini yerinde izledi. Oylama sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, henüz her şeyin bitmediğini ifade ederek, özel sektör olarak devletin her türlü yaptırım kararına destek vereceklerini söyledi.

-“Lobi şirketiyle anlaşıldı. Anayasa mahkemesi süreci önemli”

Fransa'da bir lobi şirketi ile anlaşma yaptıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Sonuç olumsuz ama temaslarımız etkili oldu. Bizim gelmemizle, Fransa bu konuyu tartışmaya başladı" dedi.

Fransa iş dünyasından önemli destek aldıklarını anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Fransa'da çok iyi bir lobi şirketiyle temas kurduk. En iyisi olduğunu test ettikten sonra anlaşma yaptık ve çalışmaya başladık. Senatörlerle bire bir temasa geçtiler. Türkiye'nin tezini anlattılar. Şimdi yasa parlamentodan sonra senatodan da geçti. Ancak, hem Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu, hem de Paris Ticaret ve Sanayi Odası Başkam Pierre Simon, Anayasa Mahkemesi sürecinin de önemli olduğunu belirtiyor. Lobi şirketi bu noktada devrede olacak. Oylamanın sonucu 127 kabul, 86 ret. Bu süreçte Türkiye'nin yanında tavır alan 86 senatör oldu. Bu 86 senatörden 60'ı imza koyarsa yasa Anayasa Mahkemesi'ne taşınabilir. Bunun iki gün içinde yapılması gerekiyor. Lobi şirketi bu süreçte de devrede olacak. Bu da olmazsa yine pes edilmeyecek. Fransa yasalarına göre bir Fransız vatandaşı, aldığı bir cezaya 'anayasaya aykırı' diye itiraz edebiliyor. Yargıtay bu itirazı kabul ederse Anayasa Mahkemesi'ne gönderebiliyor. Bu durumda iş Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarına düşüyor. Yani kişisel başvuruyla Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesi yolu denenecek. "

-Türk diasporasının sınavı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) adı altında örgütlenen yurtdışındaki işadamlarının Paris’te ilk defa Türk diasporası olarak hareket ettiğine işaret ederek “DTİK çatısı altında buluşan Avrupa'daki Türk işadamları Fransa'daki Türk dernekleriyle koordineli çalışma yaptı. Çeşitli gruplar arasında hiçbir görüş ayrılığı yaşanmadan Paris'te seslerini yükseltti” ifadesini kullandı.

-“Fransa 350 milyar dolarlık yatırımı riske etti”

Hisarcıklıoğlu, tasarının yasalaşması ile Fransa'nın ciddi ekonomik kayıplarla karşılaşacağını ifade ederek "Toplam 350 milyar dolarlık yatırımları riske ettiler" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Burada kaybedecek olan Fransa'dır. Türkiye, gelecek 10 yılda enerji, çevre, ulaşım ve savunmada toplam 350 milyar dolarlık proje için adım atacak. Fransız firmalan da bu ihalelerde, projelerde olmak istiyor. Bu gergin ortamın devamı, onların elini zayıflatacaktır.”

-TOBB ETÜ’de araştırma enstitüsü kuruluyor

2015’in, soykırım iddialarının 100. yılı olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Ermeni lobisi tam gaz çalışıyor, biz de boş durmayacağız” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (ETÜ) Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili materyal sağlanması için bir enstitü kuracaklarını açıkladı.

Söz konusu enstitünün Nüfus Hareketleri Etüt Merkezi olarak çalışacağını söyleyen TOBB Başkanı, enstitünün, 19'uncu yüzyılın sonu ve 20'nci yüzyılın başı, yani geç Osmanlı dönemindeki nüfus hareketleri üzerine çalışmalar yapacağını anlattı. Hisarcıklıoğlu, "Özellikle yurtdışındaki genç yabancı araştırmacılar bu çalışmalara teşvik edilecek. Bu konuda çalışmalar yapmaları için burslar verilecek. Bu konuda yurtdışında yabancıların daha fazla çalışma yapabilmesi ve kitaplar yazabilmesi amaçlanacak" diye konuştu.

Ermeni yasa tasarısının kabulünün ardından henüz her şeyin bitmediğini bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak devletin her türlü yaptırım kararına destek vereceklerini söyledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA