TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Atambayev, Türk iş adamlarını Kırgızistan’a yatırım yapmaya davet etti


14.01.2012 / İstanbulTOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile İstanbul’da kahvaltılı toplantıda biraraya geldi. ​

Toplantıda, tahkim kurulundan bahseden TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, tahkim kurulunun Kırgızistan’da kurulmasının, yatırımları daha cazip hale getireceğini söyledi.

Kırgızistan’da OSB kurulması konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, bu konuda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanabileceklerini belirtti.

Çalışma izinlerinin alınmasının kolaylaştırılmasını istediklerini vurgulayan TOBB Başkanı, Türk müteahhitlerinin Kırgızistan’da olumlu işler yapabileceğini ifade etti.

-Atambayev’den Kırgızistan’a yatırım daveti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de konuşmasında Türkiye’yi bir ‘abi’ olarak gördüklerinin belirterek, Türk Birliğinin öneminden bahsetti.

Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin iyi olduğunu ancak daha iyi bir hale gelmesi gerektiğini söyleyen Atambayev, Kırgızistan’ın, Rusya, Kazakistan ve Belarus ile gümrük birliği anlaşması yapacağını, Kırgızistan’a yatırım yapmanın, bu ülkelerin pazarlarına ulaşmak için iyi bir fırsat olacağını ifade etti.

Kırgızistan’ın madenler ve nehirler bakımından zengin bir bölge olduğunu belirten Atambayev, hidroelektrik santralleri kurulması ve telekominikasyon alanlarında yatırım yapılması için Türk iş adamlarını Kırgızistan’a davet etti.

Kırgız Cumhurbaşkanı Atambayev, Kırgızistan’a yatırım yapılmasını sağlamak için özellikle rüşvet ile mücadele ettiklerini ve daha şeffa bir çalışma alanı yaratmaya çalıştıklarını hatırlattı.

-“Kırgızistan’a yatırım fırsatlarını tanıtmak istiyoruz”
 
DEİK Türk – Kırgız İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ise Kırgızistan’a yatırım fırsatlarını tanıtmak istediklerini, bunu için de 5-6 ilde tanıtım toplantısı düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Yerlikaya, Kırgız Yazar merhum Cengiz Aytmatov’un eserlerinin Türkiye’de daha çok tanınması amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlattı. 

Toplantıya, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Coomart Otorbayev, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, DEİK Türk – Kırgız İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ve işadamları katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA