TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yazılım sektörü İstanbul’da bir araya geldi


14.01.2022 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Yazılım Meclisi Sivil Toplum Kuruluşu Üyeleri; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci’nin katılımı ve Meclis Başkanı Ertan Barut’un başkanlığında TOBB İstanbul Hizmet binasında araya geldi. Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları toplantısından sonra Meclis Üyelerinin de katılımı ile sektör gündemini değerlendirmek üzere Meclis toplantısı gerçekleştirildi.​
Yazılım Sanayicileri Derneği(YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, Türkiye Bilişim Sanayiciler Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Levent Kızıltan, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe, TBD İcra Kurulu Başkanı Aydın Kolat, Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri Yapım ve Yayımcıları Derneği (OYUNDER) Başkanı Tansu Kenderli, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Başkanı Cengiz Utav ve Meclis Başkan Yardımcısı Murat Hüseyin Candan’ın katılımıyla gerçekleşen STK başkanları istişare toplantısında, Yazılım Meclisi çatısı altıda tek bir güç olarak sektör sorunlarının ele alınmasının önemi ve gücü tartışıldı. 

Toplantıda yazılım sektörünün mal, hizmet ve yeni nesil teknolojilerdeki yeri, önemi ve konumlandırılması için alınacak aksiyonlar görüşüldü.

Yazılım Meclisi Üyelerinin online ve fiziki katılımıyla başlayan Meclis toplantısında, TOBB Yazılım Meclisi sorumlusu Eda Gürün tarafından meclisin yapısı, kurulma amacı, çalışma prensipleri ve çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda; Meclis çatısı altında sektörün en büyük firmaları, sivil toplum kuruluşları ve sektörün ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yer almasının önemi, sorunların tüm aktörlerle ele alınarak Kamu nezdine hızlı iletilmesinin kazanımları aktarıldı.

Meclis Başkanı Ertan Barut yapmış olduğu sunumda; geçmiş üç aylık dönemde görüş verilen mevzuatlar, katılım sağlanan programlar, Kamu kurumlarına yapılan ziyaretler ve gelecek üç ay içerisinde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü İlknur İnam, sektörde verilerin toplanması amaçlanarak başlatılan Türkiye Yazılım Endüstrisi Ekosistemi Envanter Projesi hakkında detaylı bilgi verdi. Ardından Meclis başkanı tarafından envanter projesinin önemi aktarılarak Meclis olarak yakında yapılması planlanan Envanter Projesi Çalıştayı ve bu çalıştayla projenin ilerleyişinin şekilleneceğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı Bilişim, Yazılım ve İletişim Hizmetleri ihracatı Daire Başkanı Hürol Karlı, yazılım sektörü için ayrı hazırlanan E-Turquality desteği kapsamı hakkında Meclis Üyelerini bilgilendirdi. 

Toplantıda Meclis Üyeleri tarafından yazılım sektöründe uzaktan çalışmanın önemi, müdahale edilmediği takdirde iş gücü kaybının büyüyerek artacağı, firmaların kapanmasının kaçınılmaz olacağı yönünde endişeler dile getirildi.


Toplantı sonunda Meclis Başkanı Ertan Barut, Meclis Üyeleri ile birlikte sektör konularının derleneceği ve ilgili Bakanlıklar ile görüşüleceği bilgisini verdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA