TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kapasite Raporu Eksper Eğitimi yapıldı


13.01.2022 / Oda Eksper listelerinde yer alan eksperlerden, Kapasite Raporu düzenlemek üzere görevlendirilecek olanların alması gereken “Kapasite Raporu Eksper Eğitimi” Online olarak yapıldı.​
Eksper Eğitimine, 19 Odadan 37 eksper mühendis katıldı. Oda talepleri çerçevesinde düzenlenen, TOBB Sanayi Müdürü Cahit  Ceren'in açılış konuşması ile başlayan eğitimde katılımcılara, TOBB Sanayi Müdürlüğü Metalurji Mühendisi A. Müjdat Bayramoğlu tarafından Kapasite Raporunun tanımı, tarihçesi, kullanıldığı alanlar, rapor içeriği, Rapordaki standart metinlerin anlamları, gerekli alanların nasıl doldurulması gerektiği, Kapasite Esasları ve kapasite kriterleri hakkında ve uygulamada dikkat edilecek hususlar konularında bilgi verildi.  

Kapasite Raporu; Sanayi, Ticaret, Ticaret ve Sanayi ile Deniz Ticaret Odalarına kaydolan özel veya tüzel kişiliklerin iletişim bilgilerini, üretim konularını, yıllık üretim kapasitelerini, teknolojilerini, makine parkını, kullandıkları hammaddeleri, sermaye ve istihdam bilgilerini ve benzeri bilgilerini içeren, kuruluşun kimlik kartı niteliğindeki belgedir.
 
Kapasite raporları; ülkenin sınai üretim gücünü tespit etmek, ekonomik ve stratejik plan ve programlara ışık tutmak amacıyla sanayi bilgi sistemini oluşturmak, sanayi sicil, gıda sicil belgesi almak, çevre izni, ithalat-ihracat, teşvik, tahsis/kota, ihaleler ile bazı belgelerin alınması vb. işlemlerde kullanılmak amacıyla düzenlenir.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA