TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Eğitimi Gübre İhracatçıları için gerçekleştirildi


12.01.2022 / AnkaraAvrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında hazırlanan ve ülkemizi de önemli ölçüde etkileyecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına (SKDM) firmaları hazırlamak için tasarlanan eğitim serisi kapsamında ilk eğitim gübre üreticileri ve ihracatçıları için gerçekleştirildi.​
Yaklaşık 10 ilden kamu kurumları, özel sektör, oda ve borsalardan ilgililerin katıldığı eğitimin açılış konuşması Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı A. Saygın Baban tarafından yapıldı.

Eğitimin ilk bölümünde genel bir çerçeve sunularak; Paris Anlaşması ve Yeşil Mutabakat İlişkisi, Fit For 55 Paketi İçeriği, Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması kapsamı, uygulama ve geçiş süreci, ülkemiz ve gübre sektörü açısından riskler ve fırsatlar gibi konular anlatıldı.

Gübre sektörü özelinde daha teknik detaylara inildiği ikinci bölümde ise SKDM ile ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi İlişkisi,   hesaplama için izlenecek adımlar, ISO 14064-1:2018 standardına göre ihtiyaç duyulan veriler ve hesaplama faktörleri, emisyonların kategorilere ayrılması, SKDM kapsamına girmeyen tesislerin durumu konularında bilgi verilerek, ihtiyaç duyulan verilerin nerden ve nasıl elde edileceği, emisyonların doğrulatılmasının nasıl olacağı gibi sorulara cevap arandı.

Son olarak soru ve cevap oturumunun gerçekleştirilmesinin ardından eğitim sona erdi.

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması eğitimleri, önümüzdeki dönemlerde SKDM’den etkilenmesi beklenen diğer sektörler için de devam edecek.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA