TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi 2021 Yılının Son Toplantısını Gerçekleştirdi


27.12.2021 / ANKARATürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın başkanlığında; kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla sektörün güncel sorunlarını ve yeniliklerini görüşmek üzere toplandı.​​

Meclis Başkanı Akbal açılış konuşmasında, Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nin 2021 yılının son toplantısının yüz yüze gerçekleştirildiğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Akbal; Kasım ayında yapılan Enerji Zirvesine değinerek, yapılan görüşmelerde özlenen piyasa uygulamalarıyla serbestleşmiş daha liberal ve rekabetçi bir piyasa yapısının oluşmasının önemini tekrar dile getirme fırsatı bulduklarını belirtti.

 

Toplantı gündemi dâhilinde,EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanlığı / Şebeke İşleyiş Grup Başkanı Dr. Bağdagül Kaya Caner 1 Ekim tarihinde devreye giren vadeli doğal gaz piyasası ve EPİAŞ Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasasındaki derinlik ve likiditenin arttırılmasına yönelik EPDK tarafından yürütülen çalışmalar üzerine sunum gerçekleştirdi.

 

Meclis Üyesi BOTAŞ Doğal Gaz İşletme ve Piyasa İşlemleri Bölge Müdürü Murat Önde doğal gaz iletim sistemi, mevzuatsal gelişmeler ve şebeke gelişim süreçleri ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirdi. Önde, sunumlarında 2021 yılı tüketim oranlarına dair açıklamalarda bulunarak, BOTAŞ’ın iletim faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Türkiye OECD Daimi Temsilciliği’nde Enerji Müşaviri olarak görevini sürdüren Barış Sanlı “Avrupa’nın Zor Kışı” isimli sunumlarında doğal gaz tedariki ve talebine yönelik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak 2022 yılına yönelik beklentilerini anlattı.

 

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Danışmanı Erdinç Özen, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından son dönemde yayınlanmış olan World Energy Outlook küresel doğal gaz talebi ve net sıfır hedefi uyarınca yapılması gerekli yatırım ihtiyaç öngörüleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA