TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Trabzon’da konuştu: “Fransız iş dünyası da aynı kaygıları taşıyor”


20.12.2011 / TrabzonTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Trabzon’da, Fransa Meclisi’nde getirilmek istenen Sözde Ermeni Yasa Tasarı konusundaki düşünce yasağına değinerek, Fransız iş dünyasında da benzer kaygıların olduğunu, burada asıl zararı Fransa’nın göreceğini belirtti.​ ​
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası üyeliğinde 50. yılını dolduran, 2010 yılı kazançları üzerinden yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödeyen, yaptıkları ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlayan, teknoloji üreten, Türkiye'nin ilk bin sanayi kuruluşu içinde yer alan üyelerine yönelik düzenlenen plaket törenine katılmak üzere Trabzon'a giden TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Fransa bir seçim sürecine girmiş durumunda. Seçim sürecinde politikacıların seçim kazanma popülizmi üzerine yapılan bir hesap bu. Bu iki partiye de yaramaz ama burada feda edilen Türkiye ile bu bölgedeki esas ittifakı. Bunun zararını Fransız siyasetçisi görür.''    


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Fransa meclisindeki yasa teklifi ile ilgili olarak yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:
''Fransa'daki iş dünyasının yetkileriyle, temsilcileriyle, Türkiye ile iş yapmış belli başlı şirketlerin CEO'larıyla görüşmemiz uygundu, onlarla görüştük. Baktığımız zaman Fransız iş dünyası ile Türk iş dünyası, yani bizlerin kaygısı ile onlar da aynı kaygıları yaşıyor. Fransa bir seçim sürecine girmiş durumunda. Seçim sürecinde politikacıların seçim kazanma popülizmi üzerine yapılan bir hesap bu. Bu iki partiye de yaramaz. Ama burada feda edilen Türkiye ile bu bölgedeki ittifak. Bunun zararını Fransız siyasetçisi görür. Çünkü Türkiye bölgesindeki en güçlü ülke konumunda. İtalya ile Çin arasındaki en büyük ekonomik güç. Siyasi güç olarak da baktığımız zaman Orta Doğu başta olmak üzere, Orta Asya, doğumuz, Balkanlar, buralarda zaten Türkiye'nin popülaritesi çok yüksek.''


Avrupa'nın ekonomik krizle boğuştuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''Avrupa ekonomik kriz ile boğuşurken, bizi örnek almaya çalışırken, bizden tavsiye almaya çalışırken, bu yapılan şey sadece kısa seçim hesabına, Fransa'nın geleceğini sıkıntıya sokuyorlar'' dedi.


Oylamanın Fransız meclisinde geçip geçmeyeceği yönündeki bir soruya ise Hisarcıklıoğlu, ''Ona tabi Fransız milletvekilleri karar verecek. Fransız iş dünyasında bizim temas ettiğimiz arkadaşlarımızın hepsi aynı kaygıyı duyuyorlar. Türkiye yükselen bir yıldız. Yükselen bir yıldızla sıkıntıya girmek istemiyorlar. Ama geçer geçmez, kendi milletvekilleri kendi hür iradeleriyle karar verecekler. Ama bu seçime yansımaz, hiçbirisine faydası olmaz. Çünkü orada 500 bin Ermeni var ise 150 bin de Türk var oy kullanacak'' dedi.


Yasanın geçmesi halinde iş dünyası olarak bir eylem planı olup olmadığı yönündeki bir başka soruyu ise Hisarcıklıoğlu, şöyle yanıtladı:
''Öyle bir plan diye bir şey söz konusu olmaz. Biz haklılığımızı, haklı olduğumuzu, daha doğrusu düşündüğünü söylemenin, cezalandırılmanın Fransa'ya yakışmadığını, biz bütün dünyaya demokrasi dersi insan hakları dersi vermeye kalkan ülkenin, kendisinin düşünceye yasak getiren bir zihniyetini anlamak mümkün değil.''


-Fransa seyahati Ödül Töreni’nin de konusuydu


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, aynı konuya Trabzon Vergi ve İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada da değindi.


“Fransa ne  yapmak istiyor ki biz oraya gittik?” dedikten sonra konuyu özetleyen TOBB Başkanı, “2001 yılında Fransa sözde Ermeni soykırımını kanun olarak tanıdı. Bizde ekonomik kriz var kendi derdimize düşmüşüz ve Fransa’ya gereken tepkiyi gösterememişiz. 10 yıl sonra diyorlar ki, bir kimse Fransa’da, Türkiye’de ermeni soykırımı olmamıştır dediği anda doğru 1 yıl hapse ve 45 bin Avro ceza. Böyle bir hukuk, adalet olur mu?

O yasa oradaki insanları ne hale getiriyor. Benim geçmişimde benim kültürümde benim inancımda, yaratılanı severim yaradandın ötürü anlayışı var. Böyle diyen bir millet soykırım yapabilir mi? Daha yakın tarihte Cezayir’de Ruanda’da yaptıkları dünyanın gözü önünde. Bizi bu işe bulaştıramazlar. Buradan zararı biz değil, Fransa görür. Fransa iş dünyası da bizimle aynı düşünüyor” dedi.
Siyasetçilerin seçimi nasıl kazanırım hesabıyla 500 bin Ermeni’nin oyunu nasıl alacağını hesapladığını belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bizim 150 bin vatandaşımız da bu karara tepkisini gösterecek.

Hedef Fransız Parlamentosu'nun önünde tam 20 bin Türkü toplayabilmek. Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap var. Biz birbirimizi beğenmezsek olmaz. Ülke meselelerinde bir ve beraber hareket edebilme kültürünü hep beraber göstermemiz lazım. Bir şiir var şöyle diyor: “Sessizce düşününce duyacaklar birgün,  olmazları olmuş sayacaklar birgün, bu Fransızlar ellerinden gelse rüyalarımıza bile sansür koyacaklar bir gün.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA