TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

AB-Türkiye İklim Politikası Diyaloğu Çalıştayı yapıldı


07.10.2021 / AB - Türkiye İklim Politikası Diyaloğu Projesi kapsamında The European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST) ve İklim Araştırmaları Derneği (IAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştayda; Yeşil Mutabakat Eylem Planı, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ve Adil Geçiş Mekanizması konuları ele alındı.​
TOBB’u temsilen çalıştaya katılan TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı A. Saygın Baban, “Türkiye Yeşil Mutabakat Eylem Planı” başlıklı panelde söz aldı. Ticaret Bakanlığından Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Vekili Bahar Güçlü’nün Türkiye Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı anlattığı sunumunun ardından gerçekleşen panele;  TOBB, WWF, TÜREB ve İstanbul Politikalar Merkezinden temsilciler katıldı. 

Panelde; Yeşil Mutabakat sürecinin ülkemize etkilerinden bahseden Saygın Baban, sürecin getirmiş olduğu riskleri ve fırsatları dile getirdi. Yeşil Mutabakata uyum sağlayabilmek için bir yol haritası niteliğinde olan Eylem Planı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Baban, daha net ve iddialı bir Eylem Planına olan ihtiyaçtan bahsetti. 

Ayrıca, yeşil dönüşümün sürecinin önündeki finansman engelinden de söz eden Saygın Baban iş dünyasının sürece uyum sağlayabilmesi için AB’nin finansman kaynaklarına ülkemizin ulaşımının önünün açılması gerektiğini ifade etti. Son olarak, sivil toplum örgütlerinin süreç içinde yer almasının öneminden bahseden Baban, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Yeşil Mutabakat hakkında yaptığı çalışmaları anlatarak sözlerine son verdi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA