TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ve TÜSİAD’dan Fransa’da ikna turu


19.12.2011 / Paris / FransaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, beraberlerindeki heyet ile birlikte, Fransa Ulusal Meclisi’nde görüşülecek olan Ermeni iddialarını inkarı cezalandıran yasa tasarısına itiraz ziyaretleri kapsamında çeşitli görüşmelerde bulundular. ​ ​

 

Fransız iş adamlarıyla yoğun temaslar çerçevesinde konunun hassasiyetini aktaran heyette; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Murat Yalçıntaş ve Tanıl Küçük, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Başkan Yardımcısı Tayfun Beyazıt, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Lucien Arkas ile TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan hazır bulundu.

Tasarıya karşı lobi oluşturmak ve önüne geçmek için tüm gün temaslarını sürdüren heyet ilk olarak ICC Başkanı Gerard Worms ile bir araya geldi. Daha sonra ise, dünyanın en büyük ticaret odalarından biri sayılan Paris Ticaret Odası Eski Başkanı ve Eurochambres Onursal Başkanı Pierre Simon ile öğle yemeğinde görüştüler. 

Öğleden sonraki teması, Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon ile yapan heyetten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada Marcon'a Voltaire'in 'sözlerine katılmıyorum ama onları özgürce söylemen için ölürüm' sözünü hatırlatarak son gelişmelerin dünyanın aydınlanmasını sağlayan Fransız fikirlerine ters düştüğünü belirtti ve "Fransa karanlık bir çağa mı giriyor?" diye sordu. Marcon ise tasarının zamanlamasının kesinlikle yanlış olduğu konusunda hem fikir olduklarını ve gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Heyet, daha sonra Paris Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Pierre Antoine Gailly ile görüştü. Heyet adına konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk tarafının hassasiyetini ve argümanlarını anlatarak doğacak sonuçlardan en çok her iki taraftan da ticaretin ve iş adamlarının zarar göreceği mesajını verdi.

Gailly'nin ardından Fransa'nın sanayici ve işadamları derneği olan MEDEF'e geçen heyet burada da MEDEF Başkanı Laurence Parisot ile görüştü ve sonrasında Fransa'nın en nüfuzlu kişilerinden biri kabul edilen AXA Şirketi’nin Başkanı Henri de Catries ile konuyu ele aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA