TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu: Fikir özgürlüğü giyotinde can veriyor


18.12.2011 / Paris / FransaTürk işdünyası Ermeni soykırımını inkar edenlere 45 bin euro para cezası ve 1 yıl hapis öngören yasa teklifinin Fransa Parlamentosu'nda görüşüleceği 22 Aralık öncesi Fransa'ya çıkarma yaptı. ​ ​

 

TOBB ve TÜSİAD heyetinin önceki günkü Paris yolculuğunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Murat Yalçıntaş ve Tanıl Küçük, TÜSİAD Başkan Yardımcısı Tayfun Beyazıt, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Lucien Arkas ve Türk Fransız Ticaret Derneği Başkanı Zeynep Necipoğlu eşlik etti.

-Fransız şirketler bir günde toplandı

Uçakta gazetecilerle sohbet eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yla birlikte Ankara'da Türkiye'de faaliyet gösteren önemli 30 Fransız şirketin yetkilileriyle toplantı yaptıklarını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu 'Türkiye'de Fransız sermayeli en büyük şirketlerle yaptığımız görüşmede, söz konusu tasarının yasalaşması durumunda olacak sıkıntıları aktardık. Hepsi Fransa'daki merkezlerine durumun ciddiyetini bildireceklerini ve ayrıca Sarkozy'ye mektup göndereceklerini söyledi' dedi.

-Fikir özgürlüğü giyotinde can veriyor

Sarkozy'nin seçim telaşında olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: 'Sarkozy oy uğruna neyazık ki tarihçiliğe soyundu. Bilim adamları, tarihçilerin çalışmalarına ve arşivlerdeki belgelere aldırmaksızın, siyasal bir kararla, resmi tarih yazmaya karar verdiler. Siyasetçi Sarkozy kendi tarihine ihanet ediyor. Bu tasarı fikir özgürlüğünün Fransız aydınlamnasının inkarıdır. 'Sizin fikrinize karşıyım ama fikrinizi savunmak için canımı feda etmeye hazırım' diyen Voltaire'di. Fransız devrimleri sırasında özgürlük için 40 bin kişi giyotinde can verdi. Şimdi fikir özgürlüğünü giyotinden geçiriyorlar. Düşünüyorum öyleyse varım diyen Descartes'in Fransası mı yoksa düşünme cezalandırımı diyen Sarkozy'nin Fransa'sı mı?'

-Türk diasporası teyakkuzda

Hisarcıklıoğlu, Fransa'da Türk diasporasını harekete geçirdiklerini de kaydetti. Buna göre Dünya Türk İş Konseyi'nin (DTİK) Fransız 55 delegesi arandı. 5 büyük dernek başkanıyla görüşüldü. Avrupa Komitesi Başkanı'nın tüm Avrupa'da lobi faaliyetine başladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu 'Fransızca mektup hazırladık, milletvekillerine gönderttik. İşadamları ve oda başkanlarından randevu alıp tepkilerini ilettiler. Dernekleri eylemsellik noktasında harekete geçirdik' dedi.

-Fransa'nın ekonomisi darbe yer!

Türkiye ekonomisinin dinamikliğinden bahseden Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin bozulması durumunda başta Airbus olmak üzere her alan da Fransız şirketlerinin kaybedeceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, 'THY'nin uçak filosunun yüzde 53'ü Airbus. THY önümüzdeki dönemde 100 uçak daha alacak. Fransız şirketleri gelecek 10 yılda 100 milyar dolarlık Türkiye enerji pazarından mahrum kalabilir' diye konuştu.

-1998'de İtalya'dan ithalatımız % 31 düşmüştü

Söz konusu tasarının yasalaşması durumunda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de bozulacağını kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 1998 yılında terör örgütünün ele başı Abdullah Öcalan yüzünden İtalya ile yaşananları hatırlattı. O yıl İtalya'nın Öcalan'ı Türkiye'ye iade etmemesi üzerine halk İtalyan mallarını boykot etmişti. Hisarcıklıoğlu da o dönemde İtalya'dan yaptığımız ithalatın yüzde 31 azaldığına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu '2010 sonu itibariyle Türkiye'de Fransız şirketlerinin 10.3 milyar dolar doğrudan yatırımı bulunuyor. En büyük bin sanayi kuruluşu listesinde yer alan 20 sanayi kuruluşunun 2010 yılı cirosu 12.7 milyar lira' dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA