TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi yeni düzenlemeleri istişare etti


22.09.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil’in katılımıyla Meclis Başkanı Ahmet Erdem başkanlığında video konferans aracılığıyla toplandı. ​

Bayi Denetim Sisteminin Kurulması ve Uygulanması İçin Tüzel Kişilerin Yetkilendirilmesi Hakkında EPDK Kararı ile ilgili istişarelerde bulunulan toplantıda; kamera ve mühürleme konusunda getirilen zorunluluğun, sektörde kamera kaynaklı oluşabilecek aksaklıklar sebebiyle endişeye sebep verdiği söylendi. Kamera zorunluluğuyla ilgili olarak; kameranın kullanımı, şartın nasıl yürütüleceği ve sorumluluğun nerede başlayıp nerede biteceği konusunda yol haritasına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Ticaret Bakanlığının ilgili kuruluşlarla akaryakıt sektörü için bir komisyon kurduğu bilgisi verilerek Dağıtım Şirketlerinde depo ve tank bazlı takibin operasyonel anlamda zor olabileceği izah edildi. Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar için kılavuzun yayınlandığı, geçiş sürecinin belirlendiği ifade edilerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen süreçlerde Meclis olarak aktif katkı verilmek istendiği iletildi.

 

Küçük ölçekli bayiler için teminatın daha uygulanabilir bir noktaya taşınabilmesi için Meclis bünyesinde ilgili temsilcilerle Mevzuat Komitesi bünyesinde bir çalışma başlatılmasına karar verildi. Dizel ve benzin dolumlarında sahada depo kapaklarında karışıklık yaşanabildiği ve ayırt ediciliği sağlayacak önlemlerin alınması gerektiği ilave edildi.

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA