TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile kimya, ilaç ve medikal sektörlerini neler bekliyor?


15.09.2021 / Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın kimya, ilaç ve medikal sektörleri özelindeki etkileri ve bu doğrultuda geliştirilmesi gereken stratejiler “Yeşil Dönüşüme Nasıl Ayak Uyduracağız?” başlıklı webinarda ele alındı.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İlaç Sanayi Meclisi Başkanı Nezih Barut, TOBB Türkiye Kimya Sanayi Meclisi Başkanı Timur Erk ve TOBB Türkiye Medikal Meclisi Başkanı Mete Özgürbüz’ün açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda 2050 yılında sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmeyi amaçlayan Avrupa Birliği’nin bu yönde yürüttükleri çalışmalar ve uygulamalar istişare edildi.

 

Horizon Danışmanlık Kurucu Ortağı Eser Erginoğlu gerçekleştirdiği sunumla sera gazı emisyonları içinde en büyük paya sahip olan karbonun salınımının azaltılmasının hedeflendiğini anlattı. Karbonun nasıl fiyatlandırılacağı ve işletmelerin uyum sürecinde yapması gerekenleri detaylarıyla aktardı. Söz konusu sektörlerde karbon salınımını sıfıra indirgeyebilmek için üç yeni yaklaşımın gündemde olduğu bilgisini iletti.

 

Toplantıda ihracatın büyük bir bölümünün gerçekleştirildiği Avrupa pazarında en önemli gündem haline gelen Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin tarife dışı engel haline gelmemesi gerektiği vurgulandı.

 

Türk Standarları Enstitüsü Çevre Yüksek Mühendisi Berna Bildik ise gerçekleştirdiği sunumla sera gazı raporlama ve doğrulama sistemlerini izah etti. Bu süreçlerin sertifikasyon ve kapsamları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA