TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Fransa Büyükelçisi’ni ziyaret eden Hisarcıklıoğlu: “Ekonomik ilişkiler zarar görebilir”


16.12.2011 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili’yi ziyaret etti. Büyükelçiye, Fransız parlamentosunun gündeminde bulunan “Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkârı, bir yıl hapis ile 45 bin Euro para cezasına çarptırılır" hükmünü öngören yasa tasarısı konusunda kaygılarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin zarar görebileceği uyarısında bulundu.​ ​

 

Söz konusu yasa tasarısının Türk-Fransız ilişkilerini derinden sarsabilecek çok ciddi bir mesele olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bizim için, Türkiye-Fransa ilişkileri her zaman çok önemli olmuştur. Yüz yılları aşan stratejik bir işbirliği çerçevemiz var. Kısa vadeli siyasi beklentilerle uzun vadeli ilişkilerimizin tehlikeye atılması son derece kötü. Yasa tasarısı temelleri açısından da son derece yanlış. İfade özgürlüğünün temellerinin atıldığı bir ülkede bu tür bir adım atılması bizleri hayrete düşürüyor” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Bili ile görüşmesinde, konunun siyasi boyutunun yanı sıra ekonomik boyutunun da son derece önemli olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, tüm çabalarının Fransa – Türkiye ilişkilerinin gelişerek devam etmesi için olduğunu anlattı. Siyasi belirsizliklerin ve gerilimin ekonomik işbirliğinin önüne geçmesini istemediklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Türk insanı duygusaldır, milli refleksleri çok güçlüdür. Haksızlığı kolay kolay unutmaz. Sizden beklentimiz hükümeti ve yasama organlarını oluşabilecek hassasiyete karşı uyarmanızdır” dedi.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili ise Fransa’daki  yasama süreci hakkında bilgi verdi.  Fransa ve Türkiye’nin çok sıkı ekonomik ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Bili, bu ilişkilerin bozulmasını istemediklerini belirtti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA