TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İçecek Sanayi Meclisi güncel konuları masaya yatırdı


08.07.2021 / 



Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İçecek Sanayi Meclisi Temmuz Ayı toplantısı, Meclis Başkanı Ozan Diren başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​

Açılış konuşmasının ardından Meclis Başkanı Ozan Diren; çevre odaklı konuların öneminin farkındalığı ile her çalışmada aktif yer alındığını ifade etti. Buna bağlı konulardan biri olan ve 1 Ocak 2022’de hayata geçirilmek üzere hazırlıkları Bakanlık nezdinde devam eden Depozito Yönetim Sistemi’nin tüm paydaşların (içecek üreticileri, satış noktaları, atık ve geri dönüşüm firmaları, alt tedarikçiler gibi) katılımı ile etkin ve kapsamlı planlama ve yürütmenin önemini ifade etti.

 

İçecek Meclisi’nin de üyeleri olan MASUDER, MEDER, MEYED ve SUDER ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sn. Emin Birpınar’ın da katılımı ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda görüşülen konular ve edinilen bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.  

 

Ayrıca Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi nezdinde kurulan farklı alanlardan paydaşların bir araya geldiği, Depozito İade Sistemi Alt Çalışma Grubu’nun da kapsayıcılığı ile çalışmalara katkıda bulunduğuna vurgu yapıldı.

 

26 Haziran günü Resmî Gazetede yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kullanımı Yönetmeliği’nin de etkilerinin dikkatle incelenmesi, GEKAP, Depozito Yönetim Sistemi ve Ambalaj Atıklarının Kullanımı Yönetmeliği’nin bütünlük içinde tekrara mahal vermeyecek şekilde uygulanmasının gereği paylaşıldı.

 

Meclis Üyeleri; atığın yerinde ayrıştırılmasının sistemin başarısı için esas olduğunu ifade etti ve ticari ve operasyonel döngünün yanı sıra tüketicinin bilinçlendirilmesinin hayati önemi yönünde ortak görüş beyan etti. Ayrıca Belediyelerin de sisteme entegre edilmesi yönünde görüşler sunuldu.

 

Bir diğer husus olarak, 29 Haziran 2021 tarih ve 31526 no.lu Resmî Gazetede yayınlanan ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ 5nci Maddesinde yer alan Gümrük Vergisi Muafiyetinde Değişiklik ile yürürlüğe giren Ek-8 listesinin sektöre getireceği olumsuzluklar dile getirildi.

 

 





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA