TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Türkiye E-ticaret Meclisi güncel konuları görüştü


05.05.2021 / AnkaraTOBB Türkiye E-ticaret Meclisi, Meclis Başkanı Ozan Acar başkanlığında ve Meclis Üyelerinin yoğun katılımıyla güncel konuları ele almak üzere toplandı.​

Toplantıda, tam kapanmanın, salgınla mücadele önceliğinden taviz vermeden, ticari hayat üzerindeki etkilerini en aza indirecek öneriler değerlendirildi. Önerilerin Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na iletilmesine karar verildi.  

 

Toplantının ikinci bölümünde, Ticaret Bakanlığı E-ticaret Dairesi Başkanı Mehmet Kayış, ETBİS sistemi 2020 verileri hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Kayış, ETBİS verilerini, sektör temsilcileri, akademisyenler ve araştırmacıların kullanımına açmak için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

 

Üçüncü bölümde, Meclis Danışmanı Adnan Akgün, Avrupa Birliği’ndeki dijital pazar düzenlemelerine yönelik güncel gelişmeler hakkında Meclis Üyelerini bilgilendirdi. Akgün, sunumunda, Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Pazarlar Yasası’nda önerilen çerçeveyi özetledi. Küresel ölçekte devam eden tartışmaların ülkemizdeki pazara izdüşümlerini incelemek için bir çalışma grubu kurulmasına karar verildi.  

 

Dördüncü bölümde, Meclis İnsan Kaynakları Çalışma Grubu’nun, sektörün insan kaynağı ihtiyacı konusunda gerçekleştirdiği çalışma ele alındı. Meclis Üyesi ve Kariyer.net’in Genel Müdür Yardımcısı Barış Karadenizli, e-ticaret değer zincirinin farklı aşamalarında ihtiyaç duyulan insan kaynağının niteliğini kariyer.net verileriyle analiz ettiği bir sunum yaptı. Karadenizli, sunumunda, sektördeki nitelikli insan kaynağı eksikliğini gidermek için yapılması gerekenlerle ilgili öneriler sıraladı. İnsan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik eğitim müfredatı oluşturulması için meclis üyelerinin ortak çalışma yapmasına karar verildi. 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA