TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İçecek Sanayi Meclisi, sektörün gündemini değerlendirdi


06.05.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İçecek Sanayi Meclisi; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ve İçecek Sanayi Meclis Başkanı Ozan Diren başkanlığında, sektör temsilcilerinin katılımıyla sektörün gündemindeki konuları görüşmek üzere video konferans yoluyla bir araya geldi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay yaptığı açılış konuşmasında; tüm sektör meclislerinin TOBB yapısındaki önemini vurgulayarak meclislerin tespit ettikleri sorunların ve çözüm önerilerinin düzenli olarak ilgili Bakanlıklar ve kurumlar nezdinde sunularak süreçlere katma değer sağlandığını dile getirdi.

 

Açılış konuşmasını takiben TOBB İçecek Sanayi Meclisi Başkanı Ozan Diren, gündemin ilk maddesi olarak Meclis üyesi kategori temsilcileri ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. Meclisin kapsayıcı yapısını güçlendirmek adına MASUDER – Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği’nin de Meclise üye olarak katılımından duyulan memnuniyeti dile getirdi.

 

Toplantıda çalışma izin görev belgesi formu, yerli üretim alkollü içeceklerin fuarlarda tanıtımı hakkında düzenlemelerin iyileştirilmesi ve yeniden kullanılabilir ambalajların depozite uygulamaları ile ilgili yaşanılan sorunlar ele alınarak istişarelerde bulunuldu ve yol haritaları belirlendi. Sektörün gelecek stratejisini belirlemek ve Meclisin çalışma alanları ile yol haritasını somutlaştırmak üzere Meclis Sektör Raporu ve Strateji Belgesinin hazırlanmasının önemi tüm katılımcılar tarafından kabul gördü.

 

İçecek sanayinin temel taşı ham madde temini hususunda elzem bir çözüm olarak gündemde yer alan ve TBMM Tarım Komisyonu tarafından çalışmaları yürütülen Sözleşmeli Tarım Yasa Teklifinin ivedilikle sonuçlandırılması beklentisi dile getirildi.

 

İtalyan Gümrük İdaresi tarafından Türkiye’nin de içinde bulunduğu dokuz ülkeden organik ürün numunesi talep edilmeye başlanması ile konsantre ihracatında yaşanacak sıkıntılar ifade edildi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA