TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim sektörü okulların açılmasından memnun


03.03.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr.Muammer Yıldız, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Vedat Kuşgözoğlu, Okullar Daire Başkanı Murat Adalı, Yaygın Eğitim ve Barınma Hizmetleri Daire Başkanı Ceyhun Ay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​
Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci, okulların açıldığı ilk gün üyelerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, önümüzdeki dönemde de sektörün sorunlarının takipçisi olacaklarını belirtti.

Toplantıya davet edilen MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr.Muammer Yıldız, 1 Mart 2021 tarihinde yapılan açıklama ile eğitim-öğretim kurumları için beklentilerin üzerinde kararların alındığını memnuniyetle belirtti. Belirlenen yol haritası ve alınacak tedbirler ile eğitime devam edilmesinin önemine vurgu yapan Yıldız, hazırlanması planlanan Genelge için sektör temsilcilerinin taleplerini dinledi.

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ise, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelgelerin hızlı değiştirilebilir canlı Genelgeler olduğunu, eğitim alanında hazırlanacak olan Genelge’nin bu şekilde olmasının sektöre fayda sağlayacağını dile getirdi. Delibaş, önümüzdeki süreçte sektör temsilcilerinden gelen taleplerle hızla yapılacak revizyonların süreci yönetmekte kolaylık sağlayacağını hassasiyetle belirtti. 

2 Mart 2021 tarihi itibariyle çocuk sesleriyle açılan okullarda bulunmaktan mutlu olan sektör temsilcileri ortak kanı olarak, alınacak önlemlerle tüm çocuklarla haftanın 5 günü okulda olmayı önemsediklerini belirttiler. Eğitim-öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler ile yardımcı personelin de bir an önce aşılanmaları gerektiğine dikkat çeken Üyeler, dinamik olan bu süreci birlikte iyi yöneteceklerine olan inançlarını vurguladılar.

Toplantıya davet edilen TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Genel Müdürü Dr.Onur Yüksel bir sunum gerçekleştirdi. Yüksel, TOBB Uyum’un ticari uyuşmazlıklarda, işçi-işveren uyuşmazlıklarında, şirket içi uyuşmazlıklarda profesyonel arabulucular ile birlikte hizmet verdiğini ifade etti. Yaptığı sunumda; verdikleri hizmetlere, arabuluculuk ve tahkim merkezlerinin faaliyet süreçlerine değinen Yüksel, Üyelerden gelen soruları yanıtladı.

Sektörün son dönemdeki önemli konularından biri olan eğitimdeki KDV konusuna değinen Üyeler, %8’den %1’e indirilen KDV’nin kaldırılması veya devamlı hale getirilmesi için Kamu nezdinde atılabilecek adımlarla ilgili istişarede bulundu.

Meclis Danışmanı Prof.Dr.Alipaşa Ayas ise, hazırlanmakta olan sektör raporuna ilişkin açıklamalarda bulunarak, raporun daha iyi hale getirilebilmesi için Meclis Üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA