TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi


01.03.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Şubat ayı toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan A. Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğu’nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan A. Sadıkoğlu, son zamanlarda üretimde yaşanan ham madde ve tedarik sıkıntılarının Ticaret Bakanlığına iletildiğini, meclis gündeminde yer alan KVKK konusunun da Adalet Bakanlığı’na iletildiği bilgisini verdi.

 

Toplantı gündemi kapsamında ilk olarak Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu tarafından Dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sunuldu. Borsaların yurtdışı hisse senedi piyasalarında yukarı gittiği ve yatırımcıların riskli varlıklarda alımları görüldüğünü ve bu durumun gerek S&P500 gerekse MSCI Endekslerinde izlenildiğini belirtti.Küresel olarak emtia fiyatlarındaki artışların önümüzdeki dönem enflasyon endişesini arttırarak özellikle bakır fiyatlarında ciddi hızlanma ile son 10 yıldır görülen en üst seviyeye geldiğini ifade etti.Üretim tarafında 2020 son çeyreğinde kuvvetli bir sanayi üretimi görüldüğünü, kapasite kullanım oranının Şubat ayında V şeklinde bir artışla %75 seviyelerine takıldığını, tüketici güveninin Şubat Ayında 2018 Ağustos’tan beri en yüksek seviyeye ulaştığını ve reel sektör güveninin hafif gerilediğini ifade etti.

 

Toplantının ikinci gündem maddesinde Arçelik’ten Fatih Kılıç, Meclis Üyelerini İhracat Beyanlarında İlave Belge Talepleri hususunda bilgilendirdi.

 

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hususunda Vestel’den Eyüp Güler bir sunum gerçekleştirdi. Taslak ile satış alanı 1500 m2 altındaki gıda perakende faaliyet gösteren zincir mağazalarında elektronik eşya ve beyaz eşya satışının yapılamayacağını belirtti.

 

Toplantının son gündem maddesi olarak TÜRKBESD Sektör Raporu Hakkında Özet Bilgilendirmeyi Ayşe Keskinkılıç gerçekleştirdi. TÜRKBESD tarafından lansmanı gerçekleştirilen raporun içeriğine ilişkin kısa bilgilendirme yapıldı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA