TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Zengin olmanın anahtarı girişimcilik”


17.11.2011 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin asıl, bireysel nedeninin ''zengin olmak'' olduğunu belirterek, ''Zengin olmak istemeyen var mı aranızda? Bunun anahtarı girişimcilikte arkadaşlar'' dedi. ​ ​

 

Global Girişimcilik Haftası kapsamında TOBB'un liderliğinde, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Endeavor ve MIT EF Türkiye ev sahipliğinde, düzenlenen Global Girişimcilik Forumu, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.
     
Forumda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün 127 ülkede Global Girişimcilik Haftası'nın kutlandığını dile getirerek, 3. kez bu organizasyonu TOBB öncülüğünde gerçekleştirdiklerini anlattı.
     
''Niye girişimcilik?'' diyen Hisarcıklıoğlu, ''Eğer meslek seçilecekse bizim kültürümüz bize girişimci olmayı tavsiye ediyor. Ama girişimciliğin asıl bireysel nedeni nedir? Zengin olmak istemeyen var mı aranızda. Bunun anahtarı girişimcilikte arkadaşlar. Zengin olabilmenin yolu girişimcilikten geçiyor. Maalesef ülkemiz dışında da ben böyle şey görmedim. Zengin olmak ayıp değil arkadaşlar. Bir insana iş veriyorsan daha hayırlı ne olabilir?'' diye konuştu.
     
SSCB'nin bir tane kurşun atılmadan yıkıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, o tarihe kadar SSCB'nin teknoloji alanında ABD'yi geçmiş halde bulunduğunu, askeri güç açısından bu ülkeyle eşit konumda olduğunu belirterek, ''Peki ne oldu da yıkıldı? Bir kurşun atılmadı, bir savaş görmedi. Ama olmayan tek bir şey vardı, insanın tabiatına aykırı bir şey, girişimcisi yoktu. Girişimcinin olduğu yerde rekabet, kalite, hizmet olur. Ne kadar askeri güç açısından, teknoloji açısından şampiyon olsan da bir tane kurşun atılmadan yıkılabiliyorsun'' şeklinde konuştu.
     
Hisarcıklıoğlu, 1980'lerin Türkiye'de Turgut Özal'la birlikte zihniyet değişiminin başlangıcı olduğunu belirterek, ''O gün Yunanistan, Suudi Arabistan bizden zengindi. 30 sene sonra ne oldu? Yunanistan'la Suudi Arabistan'ı üst üste koy bir Türkiye ancak yapıyor. Bizim petrolümüz, doğalgazımız yok. Ama 30 sene önce girişimci ruhumuzu keşfettik rahmetli Özal sayesinde'' dedi.
    
-''Diplomayı iyi bir kocaya vermek için, kızlarınızı eğitiyorsunuz''
    
Kadın Girişimciler Kurulu'nun niye kurulduğundan bahseden Hisarcıklıoğlu, nüfusun yarısının kadın olduğunu, girişimcilik noktasında kadınların hep ihmal edildiğini söyledi.
     
''Biz ne yapıyoruz? Tek kolla boks yapıyoruz, rakiplerimizi yenmeye çalışıyoruz. Nüfusun yarısı kadınsa girişimcilerin de yarısının kadın olması lazım'' diyen Hisarcıklıoğlu, bir Müslüman'ın Hazreti Muhammed'i örnek alması gerektiğini belirtti.
     
Hisarcıklıoğlu, ''Hazreti Muhammed'in eşi Mekke'nin en büyük tüccarlarından biriydi. Siz nasıl peygamberimizi örnek alıyorsunuz? Kızları eğitiyorsunuz evlendirene kadar, diplomayı iyi bir kocaya verebilmek için. Benim gözümde kadın-erkek ayırımı yok girişimcilikte'' diye konuştu.
     
Bir ihmal edilen kesimin de gençler olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, nüfusun yarısının 28 yaşın altında olduğunu vurguladı.
     
Türkçe'deki ''icat çıkarma'' deyimini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ''Çocuklarınıza böyle demeyin. Bugün para kazanmak istiyorsan icat çıkaracaksın'' dedi.
     
Facebook, google gibi teknoloji devlerini kuranların bunu bir bilgisayarla yaptığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Bugün girişimci olmak için çok sermayeye gerek yok, bir bilgisayar yeterli'' diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA