TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Zirvenin, İstanbul’da gerçekleşmesi çok anlamlı”


16.11.2011 / İstanbulAvrupa-Akdeniz Ekonomik ve Sosyal Konseyler Zirvesi’nin açılış oturumu sonrasında Bloomberg HT kanalında canlı yayına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, soruları yanıtladı.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN.

 

Hisarcıklıoğlu, zirvenin, özellikle Avrupa’daki ve Akdeniz’deki ekonomik ve sosyal konseyler, işçiler, işverenler, esnaf, ziraatçı ve diğer grupların hepsinin bir araya geldiği bir yer olduğunu söyledi.

Bütün Akdeniz çanağındaki ve Avrupa’daki ekonomik ve sosyal konseyler olarak bugün burada olduklarını belirten TOBB Başkanı, “Bunun en önemli noktası; bugün Avrupa’daki ekonomik krizi konuşurken, Akdeniz’in güneyinde siyasi krizleri konuşurken, bu zirvenin İstanbul’da gerçekleşmesi çok anlamlı” dedi.

18-19 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’na ilişkin bilgiler de veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türk diasporası, bütün dünyada yaklaşık 2200’e yakın Türk girişimcisinin bir araya geleceği bir zirve. Bu zirve her iki yılda bir yapılıyor. Sayın Başbakanımızın Ekonomi Bakanlığı ile DEİK’e vermiş olduğu görev çerçevesinde 2200’e yakın Türk diasporasını bir araya getirerek, o ülkelerde daha güçlü ve etkin çalışmak istiyoruz.

-Van depreminde zarar gören tüccar ve sanayici için 25 milyon TL kaynak aktardık

Van depremzedeleri yardım kampanyası başlattıklarını ve bunu 4 ana arterde topladıklarını vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Bir, acil ihtiyaçlar. Bu acil ihtiyaçlar noktasında neye ihtiyaç varsa, Valiliğimize ve oradaki Deprem Kriz Merkezi ve Kızılay’la konuşarak Türkiye çapındaki iş adamlarımızdan temin etmiş olduğumuz ihtiyaç maddelerini gönderiyoruz.

İkincisi; mevcut tüccar ve sanayicilerin işlerini, çarklarını tekrar çevirebilmeleri için Odalar Birliği kaynaklarından 25 milyon TL’yi Türkiye İş Bankası’na aktararak faizsiz, 6 ay ödemesiz, toplam 1,5 yılda ödemeli bir kaynak aktardık.

Üçüncüsünü biliyorsunuz, bütün Türkiye çapında 142 sivil toplum ve meslek kuruluşlarıyla başlatmış olduğumuz yardım kampanyası. Onu da her kurum kendi içinde yapıyor, sonunda birleştirip hep beraber teslim edeceğiz.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA