TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye İklimlendirme Meclisi, mevzuat değişikliklerini görüştü


09.11.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İklimlendirme Meclisi, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’ün katılımı ile Meclis Başkanı Zeki Poyraz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantının ana gündemi Kamu İhale Kurumu tarafından hazırlanan ve 30 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Yapım İşleri İhale Yönetmeliğindeki değişiklikler ve yeni ürün listelerinin belirlenmesi oldu. ​

-Yerli malı listesi hazırlanıyor

 

Yapım işi ihalelerinde yerli malı kullanımını garanti alan düzenlemenin ardından sektör temsilcileri yerli malı kullanımının ve yerli üretimin önünü açacak düzenlemeye destek amacıyla yerli malı listesinin oluşumu için çalışmaya başladı. 2021 yılı listeleri için görüşlerini sunan temsilciler çalışmayı en kısa sürede tamamlayarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumuna iletmek istiyor.

 

-Profesyonel mühendislik için çalışılıyor

 

İklimlendirme sektörü kendi iç denetimini kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Meclis Üyeleri, mühendislik hizmetlerinin kurumsal, standartlar çerçevesinde, kaliteli, sürdürülebilir, hem hizmet alanı hem de hizmet vereni koruyacak bir çerçeveye oturtmak istiyor. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank’a da aktarılan konuya ilişkin olarak, dünya genelindeki uygulamalar hakkında bilgi alan sektör temsilcileri atılması gereken adımlara yönelik planlamasını yaptı.

 

-TS 2164 ve TS 3419 standartlarında revizyon talebi

 

Meclis Üyelerinin, küresel ısınmanın, ısıtma ve soğutma dış hava sıcaklık değerlerinin hesapları üzerindeki etkisi ve bu durum ürün tasarım/üretim sürecine ve enerji verimliliğine olan etkisini değerlendirdiği toplantıda TSE’nin TS 2164 ve TS 3419 Standartlarının güncellenmesi ihtiyacı yönünde görüş birliğine vardı.

 

Türkiye İklimlendirme Meclisi toplantısında ayrıca,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından revizyon çalışmaları yürütülen Binalarda Isı Yalıtım Kuralları TS 825 Standardına ilişkin son durum, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve sektöre olan etkisi ve sektör dernekleri tarafında çalışması sürdürülen sektör iş etik ilkeleri görüşüldü.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA