TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Cam ve Cam Ürünleri Sanayi Meclisi gündemi değerlendirdi


06.11.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Cam ve Cam Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun katılımıyla Meclis Başkanı Vecdet Salgın’ın başkanlığında gerçekleştirildi. ​
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, pandemi boyunca sektörün sorunlarının yakından takibinin sağlandığını belirtti.

Kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Meclis Başkanı Vecdet Salgın, sektör değerlendirmesinde bulunarak, pandemi sürecinde sektör olarak sıkıntılar yaşandığını ancak son dönemde mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat sektöründe kullanılan cam ürünlerinde talep artışının olduğu bilgisini verdi. Şişe ve ambalaj cam sanayinde de talep artışının aynı şekilde olduğunu ve sektörün canlandığını ekledi. Salgın, yapmış olduğu konuşmada; cam ihracat rakamlarındaki artışın sevindirici olduğu ve pandemi sürecinde yaşanan ihracat açığının nerdeyse kapandığını ifade etti.

Toplantıda, ara eleman sıkıntısı nedeniyle, meslek liselerinde hem teorik hem de pratik eğitimin  birlikte verildiği cam ile ilgili bölümlerin açılması ele alındı. 

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Ayhan Zeytinoğlu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB işbirliğinde her ilde sektör ihtiyacı göz önünde bulundurularak Oda ve Borsalarının talepleri doğrultusunda okuldaki programların çeşitliliği, hocalar ve ders niteliklerinin belirlenebileceği bilgisi verildi. Meclis olarak Odalar ile görüşmeler yapılarak cam sektörü ihtiyacı olan derslerin okul programlarına dâhil edilmesi için girişimlerde bulunulması kararı alındı.

Toplantının bir diğer gündem maddesi olan kırık ve çatlak ön camların motorlu taşıt muayenesinde “hafif kusur” kapsamında olması Meclis Üyeleri tarafından değerlendirildi.  Avrupadaki uygulamalar gibi kusur – ağır kusur sayılması gerektiğini savunan Meclis Üyeleri Meclis olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile gerekli görüşmelerin yapılması kararını aldı.

Toplantının sonunda İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas tarafından Avrupa Yeşil Mutabakatı çalışmaları hakkında Meclis Üyeleri bilgilendirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA