TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Kimya Sanayi Meclisi toplandı


04.11.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kimya Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Timur Erk’in öncülüğünde video konferans yoluyla bir araya geldi.​​

Toplantıda yatırım ortamının iyileştirilmesi adına bir teknik bir çalışma yaptırılmasının faydalı olacağı belirtildi. İlave Gümrük Vergisinin (İGV) de gündeme alındığı toplantıda ara girdi ürünlere getirilen İGV’nin rekabetçiliği etkilediği dile getirildi. Kimya Sanayi Meclisi olarak ara girdi ürünleri belirlemeye yönelik GTİP çalışmasının yapılmasının faydalı olacağı aktarıldı.

 

Rafineri ve petrokimya entegrasyonundaki ÖTV sorunlarının devam ettiği ve ürünün fiyatının 2 katına çıktığı bildirildi. Üreticilerin ÖTV’nin muhatabı olmaması gerektiği ifade edilerek yatırımın önünde engel teşkil ettiği açıklandı. Devletin öncelikli sektör olarak gördüğü kimya sektöründe bu sorunun çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

Kamu tarafından  yayınlanan listelerde Yüksek Teknoloji - Orta Teknoloji gibi tanımlamalara ilişkin Kimya  Sanayi Meclisi tarafından stratejik öneme sahip ürünlerin belirlenmesine yönelik bilimsel bir çalışma yapılmasının faydalı sağlayacağı değerlendirildi.

 

Sanayicinin, yatırım planları kapsamında OSB’lerde aldığı arsa tahsislerinin, OSB mevzuatında belirtilen sürelerden ötürü tahsisin iptali ile karşı karşıya kalmaması için, pandemi döneminin mücbir sebep sayılarak, inşaat ruhsatı ve faaliyete geçme sürelerinin uzatılması talep edildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA