TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi güncel konuları değerlendirdi


03.10.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci ve Meclis Başkanı Kutlu Karavelioğlu başkanlığında video konferans yolu ile gerçekleştirildi.​
Toplantıda, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitçi COVID-19 salgın hastalığı sürecinde TOBB olarak sektör adına yapılan çalışmalar ve alınan ekonomik önlemler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Meclis Başkanı Kutlu Karavelioğlu makine sektörüne ilişkin güncel rakamları verirken, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Toplantıda, OAİB Şube Müdürü Mehtap Önal tarafından, “Makine Dış Ticaretinde 2019 yılı değerlendirmesi” konulu, Meclis Danışmanı Doç. Dr. Ruhi Gürdal tarafından  “Sektör Temel Göstergelerindeki Gelişmeler- 2019 yılı değerlendirmesi” konulu sunum yapıldı. 

Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yrd. Hakan Çalış tarafından ise,  Cumhurbaşkanlığı On Birinci Kalkınma Planı, 303.3 “Taşınır rehni yoluyla krediye erişime ilişkin sistem ve süreçler etkinleştirilerek bu yolla imalat sanayii sektörlerine kredi kullandırma imkânları artırılacaktır" tedbiri konusunda üyelere bilgi verildi. 

Ziraat Bankası yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda, Banka temsilcileri kredi kullandırma konusunda Meclis Üyeleri tarafından yöneltilen soruları cevapladı. 

Ayrıca, MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır tarafından Mevzuat ve Kiralama Komitelerinin 2021 Yılı PGD Programı, Leasing Uygulamalarında makinelere uygulanan KDV oranlarını, Makine Kiralama Sektörü ile ilgili gelişmeleri kapsayan gündemi ve çözüm önerileri ele alındı. Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA