TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TÜRİB’e maliyet verimliliği ödülü


28.09.2020 / AnkaraTürkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB), IDC’den (International Data Corporation) bilgi teknolojileri maliyet verimliliği’ kategorisinde ELÜS İşlem Platformu Projesi’yle üçüncülük ödülünü kazandı.​

Tarım üretici ve tüketicilerini merkezi bir platformda bir araya getirerek, tarım sektörü ve ekonomisinin istikrarlı büyümesine destek olmak üzere faaliyete geçen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasası İşlem Platformu,Bilgi Teknolojileri maliyet verimliliği alanında önemli bir başarıya imza attı. TÜRİB, IDC’den  (International Data Corporation) bilgi teknolojileri maliyet verimliliği’ kategorisinde ELÜS İşlem Platformu Projesi’yle üçüncülük ödülü kazandı.

 

TÜRİB’e ödülü, bu sene 11’incisi düzenlenen IDC Türkiye Zirvesi’nde, “Yeniden icat için yarış: Dijital dönüşümü hızlandırmak için liderler buluşması” teması ile gerçekleştirilen CIO Summit Ödül töreninde takdim edildi.

 

-Projede neler var?

 

TÜRİB’in projesi şu yenilikleri getirdi: Yatırımcılarınaynıüründefarklıplatformişlemlerinitakipetmekzorunluluğuortadan kaldırılarak, fiyat oluşumunda verimlilik sağlanırken, tüm işlem bilgileri tek noktadan yayınlanır hale getirilerek bilgi asimetrisi önlendi, şeffaflık sağlandı.

 

Alıcıların ve üreticilerin entegrasyon noktaları ülke çapında tek noktadan sağlandı. Böylece sektör paydaşlarının farklı yerel ticaret borsalarına entegrasyonu ve farklı iş uygulamaları yönetme güçlüğü ortadan kaldırılarak bilgi teknolojileri ve operasyonel maliyetleri düşürüldü.

 

Piyasa izleme ve operasyonel amaçlar için donanım, yazılım, veri tabanı veraporlama araçlarını içeren uygun maliyetli bir teknik altyapı geliştirildi. Bu sayede, izleme ve işletim sürecinde borsacılık maliyetlerinin düşürülmesisağlandı. Takas süreçlerinde yapılan iyileştirmelerle takasın tamamlanma oranı %100’e ulaştı.

 

-TÜRİB hakkında

 

Türkiye Ürün İhtisas Borsası, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu çerçevesinde 08.06.2018 tarihinde kuruldu ve 26.07.2019 tarihinde ELÜS Piyasasını faaliyete geçirdi.

 

TÜRİB’inbaşlıcaamacıvefaaliyetkonusu;5300sayılıKanunveilgilimevzuatçerçevesindelisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmak.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA