TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

147 sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşu Van için ‘tek yürek’ oldu


01.11.2011 / İstanbulKanal D Ana Haber’de Mehmet Ali Birand’ın konuğu olan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak deprem bölgesinde iş ve aşın olması için 25 milyon liralık faizsiz kredi bütçesi ayırdıklarını ifade ederken, Türkiye’nin her kesimini temsil eden 147 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütünün Van için tek yürek olduğunu anlattı.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Birand’ın “Bir yerde şimdiye kadar beş yardım yapıldıysa siz herhalde 15’e, 20’ye çıkarmaya çalışıyorsunuz” şeklindeki sözlerinden sonra Van depremin sonrasında neler yaptıklarına ilişkin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, öncelikle deprem olur olmaz 78 sivil toplum ve meslek kuruluş bir araya gelerek derhal Van’a hareket ettiklerini söyledi. TOBB Başkanı, “Çarşamba günü bizzat deprem bölgesini ziyaret ederek gerek Van’ı, gerek Erciş’i yakından inceledik. Ne oluyor, ne yapılabilir, ne yapılması lazım, bununla ilgili tespitlerde bulunduk.” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Burada önemli olan bir hadise var, bunu özellikle anlatmak istiyorum. Gittiğimiz zaman Van’da 81 ilin plakasını orada görebiliyorsunuz. Yani müthiş bir şey, müthiş bir dayanışma ruhu. Bütün herkes biraraya gelmiş, herkes Van’a yağmış. Bu açıdan baktığım zaman, ülkemin geleceği açısından müthiş umut doluyum.”

-Beş başlık üzerinde çalışıldı

Ziyaretlerin ardından 5 ana bacak üzerine çalışmaya karar verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu bu unsurları şöyle anlattı: .

“Birincisi; acil ihtiyaçlar, bunlar neler, bunları tespit ettik. İkincisi; ileriye matuf olmak üzere oradaki ekonominin çarklarının dönebilmesi, tekrar iş ve aş verebilmek için Odalar Birliği olarak faizsiz 25 milyon TL bütçeli, başlatmış olduğumuz kampanya. Üç; bugün itibariyle 147 sivil toplum ve meslek kuruluşu bir araya gelerek, orta vadede Van’ın ihtiyaçlarını gidermek üzere başlatmış olduğumuz kampanya. Dört; sosyal sorumluluk çerçevesinde, oradaki insanların sosyal hayata da tekrar alışabilmesi için yapacağımız bir kapalı spor salonu. Beşincisi de; Kurban Bayramımız geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızla beraber onun yapmış olduğu kurban kampanyasına destek olmak. Hepsini beş ana başlıkta toplayabiliriz.”

-Deprem bölgesinde ekonominin yeniden çalışması için faizsiz kredi imkanı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Burada binlerce ihtiyaç malzemesi var. Battaniyesinden, sobasından, kabanından, botundan, çocuk bezinden gıdasına, suyuna ve ısıtıcılı çadırlarına kadar bu başlatmış olduğumuz acil ihtiyaçları noktasında kampanya başlamış ve acil ihtiyaçları öğrendikçe Valilikten, Kızılay kurumundan öğrendikçe hız kazanıyor.

Özellikle ekonominin tekrar canlanabilmesi, iş ve aşın tekrar canlanabilmesi için Odalar Birliği olarak ayırdığımız 25 milyon liralık bir kaynakla beraber, faizsiz  3 ay sonra başlayarak 1 yıl içinde ödeyecekleri kredi imkanı.10 bin lirayla 75 bin lira arasında her firma başına bir kampanya. Ki bu özellikle oradaki iş ve aşı tekrar canlandırabilmesi açısından çok önemliydi. 

Üçüncüsü; 147 sivil toplum ve kuruluş olarak herkes kendi bünyesinde açmış oldukları kampanya ki Odalar Birliği olarak biz birinci kalemde 1 milyon lira bağışladık. Şu ana kadar oda ve borsalarımız 1,5 milyon lira bağışladı. Gerek Başbakanlığın hesabına, gerekse bizim hesapta toplam şu anda 2,5 milyon lira oldu. Bu kampanya çerçevesinde diğer sendikalarımız, esnaf örgütlerimiz, ziraat odalarımız, diğer sivil toplum meslek örgütlerinin kendi çerçevesinde kendi üyelerine yönelik başlatmış olduğu kampanya…

 

Bir başka unsur, özellikle Erciş’te bir kapalı spor salonu yapılarak, oradaki çocukların sosyal hayata tekrar dönebilmesi.

 

Beşincisi; Kurban Bayramı münasebetiyle kurban bağışı yapacak olan vatandaşlarımızı özellikle Diyanet üzerinden bu kampanyaya destek olabilmesi için teşvik etmek.”

İşin en önemli yanının birlikte hareket etmek olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Farklı fikirlerden olan insanlar bir araya gelerek bu kampanyaya katıldı. Birbiriyle menfaati çatışan, birbiriyle farklı görüşü olanlar Van için tek yürek oluşturdu” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA