TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Washington’da Clinton ile görüştü


31.10.2011 / Washington ABDTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la biraraya geldi. Clinton’a Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında gerçekleştirilen ‘Ekonomik İşbirliği için İstanbul Forumu’na ilişkin bilgi veren Hisarcıklıoğlu, Clinton’ı 2 Kasım Çarşamba günü Türkiye, Afganistan ve Pakistan’dan gelen kadın girişimcilerle yapılacak toplantıya davet etti.​ ​


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Washington’da gerçekleştirilen yıllık geleneksel Türk-Amerikan İlişkileri Konferansı’nda açılış konuşması yapmak üzere, Washington’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu,  ziyaret kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de biraraya geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu görüşmede, ABD Dışişleri Bakanı Clinton’a, TOBB tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında Ekonomik İşbirliği için İstanbul Forumu’nun 6’ncı toplantısı hakkında bilgi vererek, Clinton’ı 2 Kasım Çarşamba günü (bugün) Türkiye, Afganistan ve Pakistan’dan gelen kadın girişimcilerle yapılacak toplantıya davet etti.

Hisarcıklıoğlu ayrıca Hillary Clinton’a, 2 Aralık 2011 tarihinde TOBB’un evsahipliğinde gerçekleştirilecek Yeni Başlangıç için Ortaklıklar Zirvesi hakkında da bilgi verdi.

-Türkiye’nin dönüşüm süreci komşuları için de örnek

DEİK/Türk Amerikan İş Konseyi (TAIK) ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) tarafından bu yıl 30’uncusu düzenlenen konferansta konuşan Hisarcıklıoğlu, yarım asırı geride bırakan Türk-Amerikan ilişkilerinin iktisadi boyutunun geliştirilmesinin, ilişkilerinin daha da güçlenmesi açısından son derece önemli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yaşamakta olduğu dönüşüm sürecinin, özellikle Arap Baharıyla daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin dönüşüm sürecinin komşuları için de örnek oluşturduğunu belirtti. 

           
Hisarcıklıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“30 yıl önce, ATC Türkiye Konferansının ilkinin yapıldığı dönemde Türkiye farklı bir ülkeydi. 3 milyar dolarlık bir ihracat kapasitesi vardı. Bu ihracatın yüzde 90’ı tarım ürünüydü.  Fakat, Türkiye bugün, otomotiv, makine ve elektronik gibi daha sofistike ürünler üretmektedir. İhracatımız 130 milyar doları aşmıştır. Ve hedefimiz, önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyar dolarlık ihracat seviyesine ulaşmaktır.”

ABD Başkanı Barak Obama’nın açıklamış olduğu “model ortaklık” kavramına da değinen Hisarcıklıoğlu, “Model ortaklık eğer Türkiye’nin dönüşüm sürecine yardım edecekse, girişimcilerimiz, yatırımcılarımız ve bilim dünyası arasında temasları sağlamalıdır. Kabul etmeliyiz ki, ortaklığımız henüz bu aşamaya ulaşamamıştır” dedi.


Hisarcıklıoğlu konuşmasında ayrıca, dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’nin ABD’nin ithalatından sadece binde 2’lik bir pay aldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin ABD ithalat piyasasından daha yüksek pay almasının gerekli olduğunu, bunun için de Türkiye ile ABD arasındaki ortak yatırımların önemli olduğunu vurguladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ABD’nin Türkiye’nin AB katılım sürecine sağlayacağı desteğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs sorunun çözümünde de ABD’nin yardımcı olmasını talep etti. ABD tarafından Türkiye’nin terörle mücadelesine ve Van depreminde gösterdiği dayanışmaya da teşekkür etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA