TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB, Van depremi için 1 milyon TL nakdi yardım yapıyor. 25 milyon TL de faizsiz kredi desteği veriyor


01.11.2011 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Van depreminden zarar gören vatandaşlarımız için ayni ve nakdi yardım, faizsiz kredi desteği ve acil ihtiyaçlara yönelik kapsamlı bir yardım kampanyası başlattı.​ ​

 

Deprem sonrası acil insani yardımları bölgeye ulaştırdıklarını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 milyon TL’lik bağışta bulunmanın yanısıra işletmeler için 25 milyon TL’lik faizsiz kredi desteği vereceklerini açıkladı. 

Türkiye İş Bankası aracılığı ile kullandırılacak kredilerin Van ve depremden zarar gören ilçelerdeki işletmeleri kapsadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ‘’İşletmelere dosya masrafı dahil hiçbir masraf çıkartılmayacaktır. Firmaların bu kapsamda kullanacakları kredilerin faizleri ile diğer yükümlülüklerinin tamamını TOBB karşılayacaktır. Firmalar asgari 10 bin TL, azami 75 bin TL kredi kullanabilecektir’’ dedi.

Öncelikle bölgeden bildirilen acil ihtiyaçları karşıladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği “Van’a Kurban Bağışı Kampanyası”nı da desteklediklerini ifade etti.

Depremin hemen ardından 74 milyonun kenetlendiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, devletin imkanları ve tüm vatandaşlarımızın yardımlarıyla buradaki yaraların en kısa zamanda sarılacağını belirtti. Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda TOBB’un Van depremine ilişkin yaptığı ve yapma kararı aldığı 6 maddelik bir yardım paketi hakkında şu bilgileri verdi:


1. İhtiyaç duyulan acil talepler hızla karşılandı

Depremin hemen ardından ortaya çıkan acil ihtiyaçların karşılanması için TOBB ve Oda/Borsalar tarafından hızla yardım konvoyları düzenlenmiş ve deprem bölgesine gönderilmiştir.
Bu kapsamda 31 Ekim tarihine kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardımlar şunlardır:
• 50 deprem evinin yapımına katkı, 75 sobalı çadır, 150 yeni deprem evi için kaynak aktarımı
• 34 bin battaniye
• 4.000 soba (katalitik/elektrikli)
• 2.500 mont/kaban
• 3.000 bot/kışlık ayakkabı
• 320 bin çocuk bezi
• 410 ton su
• 350 ton gıda (süt, çocuk maması, çay, şeker, kuru gıda)
• Bunlara ilaveten 600 bin liralık muhtelif ihtiyaç malzemesi gönderiliyor (muhtelif giysi, gıda, hijyen ürünleri, battaniye vb.)


2. TOBB ve Oda/Borsalardan 2,5 milyon TL nakdi yardım

Acil ihtiyaçların karşılanması ve vatandaşlarımızın barınma sorunun giderilmesi için resmi kurumlarla işbirliği içinde ilk günden itibaren nakdi yardımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 1 milyon TL nakdi yardım yapmıştır. Oda ve Borsalar da TOBB’un ve Başbakanlığın yardım hesaplarına toplam 1,5 milyon TL yardım aktarmışlardır.
Böylece TOBB ve Oda/Borsalardan yapılan toplam nakdi yardım tutarı 31.10.2011 tarihi itibariyle 2,5 milyon TL’ye ulaşmıştır.


3. Deprem Bölgesindeki firmalara 25 milyon TL faizsiz kredi

Depremden etkilenen bölgelerde sosyal ve iktisadi hayatın normale dönmesi için ticaretin yeniden işler hale gelmesi büyük önem taşımaktadır. Ancak deprem bölgesinde ekonomik yaşam durma noktasına geldiği için ekonomiyi canlandırmaya yönelik desteklere ihtiyaç vardır.

TOBB’un Türkiye İş Bankası ile yaptığı anlaşma ile Van ve Erciş’teki işletmelere faizsiz kredi imkânı sunulacaktır. Bu kapsamda TOBB 25 milyon TL kaynak ayırmıştır.


İşletmelere dosya masrafı dahil hiçbir masraf çıkartılmayacaktır. Firmaların bu kapsamda kullanacakları kredilerin faiz ve diğer yükümlülüklere ilişkin ödemelerin tamamını TOBB karşılayacaktır.
Firmalar 12 ay vadeli asgari 10 bin TL, azami 75 bin TL kredi kullanabilecektir.


3 ay ödemesiz olarak kullandırılacak olan krediyi firmalar kendi tercihlerine göre 3 aylık ödemesiz dönemden sonra aylık 10 eşit taksitle, ya da üçer aylık 4 eşit taksitle ödeyebilecektir.
İşletmeler bu krediye 30 Aralık 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar başvurabilecektir. Söz konusu kredilerden faydalanmak için bölgedeki Türkiye İş Bankası şubelerine başvurulmalıdır.4. Van’a Kurban Yardımı


Depremin yaraları ile uğraşan vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarının karşılanması için Diyanet İşleri Başkanlığımızın düzenlediği “Van’a Kurban Bağışı Kampanyası”nı da destekliyoruz.  Kampanya çerçevesinde TOBB ve Oda/Borsalarımız üyelerini bu kampanyaya yönlendirmektedir.

5. TOBB’un finansmanı ile Van’a Kapalı Spor Salonu yapılacak


Deprem bölgesinde sosyal yaşamın normale dönmesi, özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin depremin yol açtığı olumsuz etkileri atlatması açısından çok önemlidir.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası sponsorluğu çerçevesinde Türkiye Basketbol Federasyonu ile spor salonu yapılması konusunda bir anlaşma yapmıştı. 
Şimdi, TOBB’un finanse ettiği kapalı spor salonunun Van’da yapılması kararı alındı.


6. Birliğe Çağrı Platformu Van’a yardım kampanyası başlattı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte, toplumun her kesimini temsil eden 145 meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve derneğin destek verdiği Birliğe Çağrı Platformu, Van için yardım kampanyası başlatmıştır. TOBB 1 milyon TL ile kampanyaya ilk bağışı yaptı. Kampanya sonunda toplanan yardımlar 2011/16 sayılı Başbakanlık genelgesi doğrultusunda Başbakanlık AFAD hesaplarına aktarılacaktır.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA