TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Temmuz ayı toplantısı gerçekleştirildi


21.07.2020 / Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Temmuz ayı toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğu’nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​
Sadıkoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını sebebiyle ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini belirterek, Meclis Başkanı ve üyelere bu süreçteki yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Toplantı gündemi kapsamında ilk olarak Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu tarafından Dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sunuldu. Çimenoğlu, kredi faizlerinin 2013 ortalarından beri en düşük seviyelere geldiğini ve kamu bankaları önderliğinde kredi büyümesinin rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekti. Kamu bankalarında kredi büyüme oranı %40’ı geçmiş durumda olduğunu ve faizlerin beyaz eşya, konut ve otomotiv satışlarına olumlu etkisi olduğunu ifade etti. 

İhracatın ithalata göre daha hızlı daralması nedeniyle dış ticaret açığı ilk beş ayda ikiye katlayarak iç talepteki toparlanmanın, imalat tarafında maliyetlerin artışının, kur ve emtia fiyatlarının etkisiyle enflasyon belirgin bir şekilde yükselerek Haziran sonunda %12,6 seviyesinde yıl sonuna kadar %10-%12 bandında kalacağının beklendiğini dile getirdi.

Sonrasında,  Rekabet Kurumu tarafından yürütülmekte olan “Dijitalleşme ve Rekabet Politikası Raporu”  sunuldu. Konuya ilişkin Meclis Üyelerinden paylaşılan görüşlerin değerlendirileceğinin altı çizildi.

Toplantıda ayrıca, yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik Taslağı, kullanım ömrü dolmamış ikinci el cep telefonu, tablet ve akıllı saatlerin yetkili yenileme merkezleri tarafından alınarak ‘Yenilenmiş Ürün’ etiketiyle yeniden satışa sunulmasını öngören Yönetmelik taslağı hakkında bilgi verildi.

AB Yeni Ticaret Politikası Değerlendirme Sürecinde kamuoyu geri bildirim süreci ile önümüzdeki yıllarda AB ticaret ve yatırım stratejilerinin politik yönünün belirlenmesinin planlandığı ifade edilmiş olup, toplantının son gündem maddesi olan, AB’de  IOT/AI ürünlerin  Siber Güvenliği  alanındaki  gelişmeler üyelerle paylaşıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA