TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

AB bilgi merkezleri ağına destek


18.02.2020 / AnkaraTürkiye'de AB Bilgi Merkezleri Ağının Desteklenmesi Projesinin 2020 açılış etkinliği, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger’in de katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nde (TOBB) gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkileri hakkında, toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir farkındalık oluşturulması gerektiğini belirterek, "Türkiye-AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi çok önemli. Türkiye’de AB konusunda anlatılması gereken çok hikâye var, her yıl ülkemizde onlarca projeye AB tarafından mali destek sağlanıyor." dedi.

 

Murzioğlu, Türkiye'nin AB'nin en önemli ticari ortağı olduğuna dikkati çekti. Son dönemde AB-Türkiye ilişkilerinde gündemin göç, güvenlik ve terörle mücadele konularına yoğunlaştığını belirten Murzioğlu, "Bölgemizde yaşanan gelişmeler, Türkiye-AB ilişkilerinin küresel istikrar için ne kadar önemli olduğunu açık şekilde gösteriyor. Bu ilişkiyi geliştirmek, sorunlarımızı konuşmak, birbirimizi anlamak zorundayız." diye konuştu.

 

Murzioğlu, Türkiye-AB ilişkileri hakkında, toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir farkındalık oluşturulması gerektiğine işaret ederek, "Bunun, eş-zamanlı olarak yürütülmesi gerekiyor. Farkındalık çalışmaları için bu proje çok önemli. Türkiye’de AB konusunda anlatılması gereken çok hikaye var, her yıl ülkemizde onlarca projeye AB tarafından mali destek sağlanıyor.”

 

Desteklenen projelerin çok büyük bir kısmının, sektörel ve bölgesel kapasitenin artmasına, yaşam kalitesinin iyileşmesine katkı sağladığını belirterek, bunların kamuoyuna daha fazla anlatılması gerektiğini bildirdi.

 

AB Bilgi Merkezleri Ağı, ilişkileri yerel gündemde tutmayı ve kamuoyunu konuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 

- AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger

 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise konuşmasında, AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın, AB-Türkiye ilişkilerinin önemi konusunda farkındalık oluşturmaya katkıda bulunduğunu bildirdi.

 

Berger, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de AB Bilgi Merkezlerinin 23 yıldan uzun bir süredir bulunduğuna işaret ederek, "Bu merkezler, AB-Türkiye ilişkilerinin önemi konusunda farkındalık oluşturmaya katkıda bulunuyor." dedi.

 

Söz konusu merkezlerin, AB pazarına girmeye çalışan iş adamlarına da yardımcı olduğunu kaydeden Berger, bilgi merkezlerinin rolünün zamanla değiştiğinin fakat önemini kaybetmediğinin altını çizdi.

 

Berger, AB ile ilişkilerin, ortak değerlere ve tüm alanlarda hukukun üstünlüğüne bağlı olduğunu dile getirerek, söz konusu merkezlerin, bu ortaklığın görünür işareti olduğunu vurguladı.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA