TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Gıda Sanayi Meclisi, mesleki eğitim sistemini ve gıda israfını masaya yatırdı


19.11.2019 / AnkaraTürkiye Gıda Sanayi Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ve Meclis Başkanı Necdet Buzbaş’ın başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımlarıyla biraraya geldi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, açılış konuşmasında; Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için Bursa Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Ticaret Borsası (BTB)arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü hakkında bilgi verdi. Matlı, okulun Cumhuriyet öncesinden bu yana ziraat teknisyeni yetiştiren köklü bir kurum olduğunu ve daha da kaliteli ve donanımlı bir eğitim verebilmesi için çalıştıklarını anlattı. Özer Matlı gıda işlemeciliği alanında mesleki ve kariyer gelişim merkezi kurularak, söz konusu okulun öğrenci ve mezunlarının işgücü piyasası koşullarına göre bilgi ve beceri edinme süreçlerini desteklemek istediklerini ifade etti. Matlı, başarılı öğrencilere burs desteği verilmesi hedeflediklerini de belirtti.

 

Meclis üyesi, Gıda Bileşenleri ve Geliştiricileri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetin Duruk ise , ağırlıklı gıda konusunda eğitim veren, 1100 öğrenci kapasiteli bir meslek lisesine yatırım yaptıklarından bahsederken, özellikle eğitimcilerin eğitimine odaklandıklarını bildirdi. Duruk, Almanya’da aynı konuda çalışan bir meslek lisesi ile koordineli olarak çalıştıklarını ve oradaki eğitim sistemini burada uygulamayı hedeflediklerini anlattı. Bu sistem ile öğrencinin meslek lisesine kaydının yapılması için öncelikle işe girmesi gerektiği, iş yerinin çalışanını haftanın 3 günü meslek lisesine göndermek zorunda kalacağını ve böylece meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarda iş bulmadaki sıkıntısını giderebileceklerini aktardı.

 

-Gıda israfı sunumu

 

Toplantıya konuk olarak katılan Gıda Bankacılığı Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından gıda israfı ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme sunumu yapıldı. Akgül, gıda israfı özelinde bakıldığında yılda 1,3 milyar ton gıda israfıyla dünyada çok büyük bir adaletsizlik yaşandığına dikkat çekti ve istatistiki verilerle durumun vahametine değindi.

 

Meclis üyelerinin görüş ve değerlendirmelerinin ardından Meclis toplantısı sona erdi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA