TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye ve İngiltere arasındaki ekonomik işbirliğini arttırmak için fırsatlar iyi değerlendirilmeli


23.09.2011 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway, Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard ve beraberindeki heyet ile öğle yemeğinde bir araya geldi. ​ ​

 

Görüşmede, İngiltere-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin hali hazırda iyi olduğunu ancak iki ülkenin gerçek potansiyelini yansıtmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin iş dünyası temsilcilerini bir araya getirmek ve desteklemek için daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin ortak görüşlere sahip olduğunu belirterek, “Türkiye ve İngiltere arasındaki ekonomik işbirliğini arttırmak için fırsatlar iyi değerlendirilmeli” dedi.  

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası’nın KOBİ’ler için yaptıklarının çok önemli olduğunu vurgulayarak, TOBB olarak her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Büyükelçi Reddaway da, Türk özel sektörünün çatı kuruluşu TOBB ile daha yoğun ilişkiler içinde olmak istediklerini, daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir’e odaklandıklarını ancak artık daha fazla şehirdeki iş adamları ile temas etmeyi arzu ettiklerini belirtti.

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard ise Türk KOBİ’lerini İngiltere’deki firmalarla buluşturmak için interaktif bir web sitesi ve “Business partnership portalı” geliştirdiklerini, yakında bu portalın aktif olacağını söyleyerek, bu çerçevede, Türkiye’de daha çok KOBİ’ye ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için de TOBB’un desteğini beklediklerini belirtti.

Ayrıca görüşmede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kasım ayında yapması öngörülen İngiltere ziyaretinin, her iki ülkenin mevcut ilişkilerini daha güçlendireceği ifade edildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA