TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Cari açığın çözülmesi için yeni pazarlara girilmeli


29.07.2011 / Adana
HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.


Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Ceyhan Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Kozan Ticaret Odası ve Kozan Ticaret Borsası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, Adana Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, cari açık sorununun çözülmesi için Türkiye'nin Avrupa dışında yeni pazarlara yönelmesi gerektiğini belirterek, Hindistan ve Çin pazarının ciddi bir tükeci grubunda olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "İthalat ve ihracatımızda 12 aylık kümülatif kriz öncesi seviyeyi yakalayamadık. Enerji dışında 2009'da dünya ihracatından aldığımız pay, binde 82'yken, binde 76'ya düştü. İthalattan aldığımız pay yüzde 1, 11 iken, 1,21'e geldi. Bunu derhal düzeltmemiz lazım" dedi.

"Cari açığımıza baktığımız zaman, gayri safi milli hasılaya oranı 6. 6. Yani en yüksek noktaya gelmiş durumda" diyerek sözlerini sürdüren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; "Adana Irak'a odaklanmış durumda. Ancak o pazar 700 milyar dolar daralmış. Bizde tek pazarlı büyüme gösterdik. Ama hedefimiz yeni Pazarlar olmalı. Çin ve Hindistan'ın peşine takılan ülkeler ihracatını arttırıyor. Yeni pazarlara bakmamız lazım. Almanya'daki bir ailenin 1 haftalık mutfak harcaması 500 dolar. Mısır'dakinin ise 68 dolar. Yani mallarımızı parası olan yerlere satmalıyız. Parası olan yerlere hızla odaklanmalıyız. Örneğin Çin ve Hindistan'ın geliri Avrupadan yüksek. Geliri olup harcayan insanlar. Tek hastalıkları var tükettikleri ürünlerde 'Made in China' veya 'Made in İndia' yazmasın. Bunlarında marka değil 'made in' hastalığı var. Müthiş bir pazar var orada. Avrupa bizim için önemli, ama başka yerlerde de pazar olduğu unutulmamalıdır."

 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Adana Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası başkanlarına seslenerek, "Diyarbakır Silvan'da şehit olan kardeşlerimizden Gökhan Yıldırım'ın Adana'daki ailesine taziyede bulundum. Üç kardeşi varmış. Sizlerden onlara sahip çıkmanızı istiyorum. Birlik ve bütünlüğümüzü kimse bozamaz" dedi.-“Fakülteyi açın, eğitim vermesi bizden”

Adana Ticaret Odası'nın açılması için çalışmalarını sürdürdüğü üniversiteye de değinen Hisarcıklıoğlu, "Adana'ya yeni bir Üniversite kurmak yerine gelin bir fakülte kurun ve için düzenleyin. Örneğin Sivas, 'Biz bir fakülte yapalım. Eğitimi siz verin' dedi. Bizde bunu kabul ettik. Ben Adana Ticaret Odama buradan diyorum ki, 'Bunlarla uğraşma, burada fakülteyi açalım, Adanalıların katkısıyla fakülteyi yapın. Eğitim vermesi bize ait" diye konuştu.

Toplantı sonrası, Adana Sanayi Odası ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun şahitliğinde “Kardeş Oda” protokolü imzalandı.​

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA