TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ceyhan petrol deposu olmalı


29.07.2011 / Adana​ ​

CEYHAN İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ TEMEL ATMA TÖRENİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.


Ceyhan'ın Türkiye'nin yıldızı parlayan bir ilçesi olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ceyhan için artık "Türkiye'nin Rotterdam'ı" yani "enerji koridorlarının kesiştiği nokta" ifadesinin kullanıldığını söyledi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı sayesinde Azeri petrolünün ilçeden dünyaya taşındığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Kerkük-Musul-Ceyhan hattının da yıllardır çalıştığını anımsattı.

Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı için fizibilite çalışmalarının bittiğini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Samsun hattı da bittiği zaman Ceyhan'a tam 170 milyon ton petrol gelecek. Yani dünyanın tüketmiş olduğu petrolün neredeyse yüzde 7'si Ceyhan'da toplanmış olacak. Ceyhan yeni dönemde dünya petrollerinin ana arterlerinden birisi olacak. Dünya borsasının tespit edildiği, enerji borsasının kurulacağı yer Ceyhan olacaktır" dedi.

Petrolü sadece transfer etmenin yetmeyeceğini, böyle bir işleyiş ile potansiyelin israf edileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Petrol sadece Ceyhan'dan geçmemeli, Ceyhan aynı zamanda bir petrol deposu olmalı" diyerek şöyle konuştu:

"Ceyhan'da rafineri kapasitesini artırmak zorundayız. Petrokimya tesislerinin de muhakkak kuruluyor olması lazım. Ancak katma değer üretirsen para kazanabilirsin. Sadece burada ev sahipliği yapmak yetmez. Muhakkak petrolün türevlerini burada ürettiriyor olmamız lazım. Bu bölgede rafineri, petrokimya tesisleri, termik santraller, petrol ve doğalgaza ilişkin depolama tesisleri ile enerji terminallerini acilen kurmamız lazım. Yoksa sadece boru hattının ucundan gemilere yükleme yapabiliriz. Katma değer alamayız. "

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin boş durduğuna dikkati çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, buranın bir an önce devreye girmesi gerektiğini söyledi.

CEYGEM'in şirketlere danışmanlık hizmeti vereceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu sayede şirketlerin uluslararası alanlara çıkmalarına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

-Diğer konuşmacılar

Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Duru ise, temelini attıkları merkezi bir yıl içinde açmayı planladıklarını bildirdi. Bu merkezin Ceyhan için önemli bir yatırım olduğunu belirten Duru, emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür etti.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da bu yıl toplam 30 bin girişimci adayını eğittiklerini belirterek, onların bundan sonra Türkiye'de istihdama destek olarak geri dönüşleri olacağını söyledi.

Törene, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adana Valisi İlhan Atış, Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Duru, Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karagözoğlu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve çok sayıda davetli katıldı.

 

-Şehit ailesine ziyaret


Temel atma töreninin ardından Ceyhan Ticaret Odası ve Ceyhan Ticaret Borsası’nı ziyaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, daha sonra Diyarbakır Silvan’da şehit olan Gökhan Yıldırım’ın Adana’daki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA