TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan LYS’de dereceye giren öğrencilere övgü


28.07.2011 / AnkaraTOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS ) ilk 100’e giren bir grup öğrenciyi kabul ederek, başarılarından ötürü kutladı. Başarılı öğrenciler Hisarcıklıoğlu’na TOBB ETÜ ve Türkiye ekonomisine ilişkin sorular yönelterek, bilgi aldılar.​ ​

 

TOBB Birlik Merkezi’ndeki kabülde, Hisarcıklıoğlu ve öğrencilerin yanı sıra, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TOBB ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan, TOBB ETÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem Kırca ve TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz de hazır bulundu.

Öğrencileri tek tek kutlayan Hisarcıklıoğlu, “Öğretmenleriniz sizleri gerçekten çok iyi yetiştirmiş. Çok önemli başarılar elde ettiniz. Şimdi de hayatınızın en önemli seçim noktalarından birisindesiniz. Bundan sonrada başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum. Sizlerin başarısı Türkiye’nin başarısı olacaktır” dedi.

-“Okurken, pratiğin içindesiniz”

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’nün öğrenirken staj yapmayı sağlayan bir program uyguladığına dikkat çekerken, öğrencilerin doğrudan pratiğin içerisine girerek öğrendiğini anlattı. Öğrencilerin hukuk fakülteleriyle ilgili bir sorusu üzerine Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’nün Hukuk Fakültesi’nde hukuk içerisinde ihtisaslaşmaya büyük önem verildiğini belirterek,  “Ön plana çıkabilmek için uzmanlaşma şart. Uzmanlaşma bizde genelde okulu bitirdikten sonra olur. TOBB ETÜ’de bu eksikliği göz önüne alarak okul sıralarında uzmanlaşmayı getirdik.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’de uygulanan Ortak Eğitim Programı’nın çok önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da önemli ve değerli öğretim üyeleriyle birlikte çalıştıklarını ve bunun önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

TOBB ETÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan ise  TOBB’un adeta bir reel sektör üniversitesi olduğuna işaret ederek, istihdama göre bir kurgulamanın söz konusu olduğundan söz etti.

Hisarcıklıoğlu, Rektör Altunbaşak, Rektör Yardımcısı Bilkan ve Dekan Kırca ile birlikte tüm branşlar için öğrencilere öğrenmek istedikleri konular hakkında detaylı bilgi sundular.

TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı Hisarcıklıoğlu bir soru üzerine, adalet ve hukukun önemine değindi ve “Dünyada hukuk ve adalet zirvede olduğu zaman en büyük başarılar elde edilmiştir” dedi.

Hedefsiz toplum olamayacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, ancak adalet ve hukukun zirvede olduğu anda dünyaya hükmedilebileceğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu hukukun reel sektörden ayrı düşünülemeyeceğine de vurgu yaparak “İstediğiniz kadar tüccar olun. Yanınızda mutlaka hukukçuya ihtiyaç var. En haklı dava Türkiye’de 2 yılda sonuçlanıyor. Sizlerin iyi yetişip süreçleri hızlandırmanız lazım” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’nin 83. sırada bulunduğunu hatırlatarak, “Bizim insanımızın diğerlerinden ne eksiği var. Bunu değiştirmeliyiz” dedi.


TOBB ETÜ Endüstri Mühendisliği 2. sınıfında okuyan bir öğrencinin Arçelik’de staj yaptığı dönemde çıkardığı icat ile kurumuna yılda 1 milyon TL kazandırdığını örnek veren Hisarcıklıoğlu, öğrencilere girişimcilik ve icat çıkarma tavsiyesinde bulundu.

-“Türkiye’yi yönetecek liderleri yetiştirme hedefindeyiz”

TOBB ETÜ’nün bursluluk oranının yüzde 43 düzeyinde bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bizim hedefimiz, para kazanmak değil, iyi öğrenceler yetiştirmek. Siz okulda olduğunuz sürece, bütün hocalar da okulda. Amaç eğitimin en iyisini verebilmek. Kapasiteyi değil, kaliteyi artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’yi yönetecek, liderlik yapacak öğrencileri yetiştireceğiz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına girme hedefindeyiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 2023 yılı için ilk 10 ekonomi arasına girme hedefinde olduğundan da bahseden Hisarcıklıoğlu öğrencilere, “Bizim nesil 27. Sıradan 16. Sıraya çıkardı. Siz de inşallah ekonomimiz binici sıraya çıkaracaksınız” diye konuştu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA