TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Afrika ile birçok alanda işbirliği fırsatı var”


15.12.2010 / İSKENDERİYE - MISIRMısır'ın İskenderiye kentinde Afrika Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği Afrika İş Forumu'nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Afrikalılara Türkiye'yi örnek göstererek "30 yıl önce Türkiye'de hiç bir şey yoktu. Şu anda dünyanın 16. büyük ekonomisi var. İtalya'dan Çin'e kadar olan bölgenin en büyük sanayi ülkesi var. Çalışırlarsa bu potansiyel Afrika'da da var" dedi. Hisarcıklıoğlu, Afrika ile birçok alanda işbirliği fırsatı bulunduğunu vurguladı.​
TOBB ve DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, zenginliğin oluşması için özel sektörün önünün açılmasını da isteyerek, karşılıklı ticaret yapılması durumunda Afrika'nın kalkınmaması için bir neden olmadığını belirtti.


Afrika kıtasının zengin kaynaklarına dikkat çekerek Afrika’nın zenginleşmesinden herkesin sorumlu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu işbirliği fırsatlarının hepbirlikte keşfedilmesi gerektiğini kaydetti.Salonda bulunan davetlilere "Para ve banka nedir?" diye soran ve salondan cevap alamayan Hisarcıklıoğlu, "Bunların tamamı da altın demektir. Bu altının yüzde 40'ı da Afrika'da bulunmaktadır. Dünyadaki değerli madenlerin de yüzde 90'ı Afrika'dan çıkarılıyor. Başkasında hata aramaya gerek yok, hatayı kendimizde arayalım. Bu potansiyeli değerlendirelim. Afrikalı kardeşlerimiz aslında çok şanslılar, bu şansı iyi değerlendirmeleri gerek" dedi.


İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saleh Kamil ile Arap Odalar Birliği Başkanı Adnan Kassar da toplantıda yaptıkları konuşmalarda, Türkiye'nin bölgede son zamanlardaki ticari çabalarını överek, bu çabalara katkılarından dolayı TOBB'u tebrik ettiler.


Toplantıda ayrıca Afrika ile somut işbirliklerinin kurulması temenni edilirken, bölgedeki gelişimi sağlamak için artık harekete geçilmesi ve sorunların çözümü için daha gerçekçi ve daha detaylı çalışılması gerektiği ifade edildi.-Türkiye-Afrika Odası için eylem planı imzalandıToplantının sonunda, TOBB ile Afrika Ticaret Sanayi Ziraat ve Meslek Odaları Birliği arasında, "Türkiye-Afrika Odası" kurulması için eylem planı imzalandı.


Afrika Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamında düzenlenen gala yemeğine TOBB ve DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, İslam Ticaret Sanayi Odası Başkanı Saleh Kamil, Afrika Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmed Al Wakil, Arap Odalar Birliği Başkanı Adnan Kassar ile birlikte Afrika ve Arap iş dünyasından, hükümet yetkililerinden ve uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 500 kişilik davetli katıldı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA